VOJČICE. Obec Vojčice (okres Trebišov) rieši viaceré problémy týkajúce sa výrubu stromov.
Podnikateľ Milan Karľa zo Sniny požiadal pred časom o vydanie súhlasu na výrub 215 stromov, z toho 208 bolo dubov, 7 agátov bielych a jeden topoľ biely.
Argumentoval tým, že stromy sú poškodené a ohrozujú majetok dvoch vlastníkov susedných parciel.
Vetrolam je síce v katastrálnom území Vojčíc, ale vlastníkom parcely je Slovenská republika, teda je v správe Slovenského pozemkového fondu (SPF).
Povoľovacie konanie sa realizovalo cez Spoločnú úradovňu pri Mestskom úrade (MsÚ) v Trebišove, ktorá však požadovala aj súhlas na výrub od SPF.
Už v prvostupňovom rozhodnutí dal negatívne stanovisko samotný starosta obce Vlastimil Kiraľvarga, ktorý povolil vyrúbať iba tie stromy, ktoré naozaj predstavujú hrozbu.
Napokon bolo konanie zastavené, pretože SPF súhlas na výrub stromov nevydal.
Za obeť padlo takmer sto stromov
O niekoľko dní sa starosta Vojčíc dozvedel ďalšiu nemilú správu. V katastrálnom území obce ktosi vyrúbal jeden vetrolam.
Zistil to pracovník Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Latorica, ktorý spočítal dreviny a vyčíslil celkovú škodu.
Za obeť padlo 83 topoľov, 9 jaseňov štíhlych a jeden orech kráľovský.
Pritom spoločenská hodnota napríklad len jedného topoľa je od 1 612 do 3 324 eur.
Lesník správy CHKO Latorica Juraj Minarčin vyrátal spoločenskú hodnotu zlikvidovaných drevín na úhrnnú sumu 200 551 eur.
Zástupcovia CHKO podali trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.
Polícia prípad vyšetruje, potvrdil riaditeľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Trebišove Radoslav Fedor.
Druhá etapa bola povolená, ale...
Už sme pred vyše rokom informovali o výrube drevín pri prírodnej rezervácii Bisce, ktorú štát chráni v piatom najvyššom stupni.
Nečudo, žije a hniezdi tu množstvo vzácnych vtákov.
Výruby mali pokračovať v troch etapách. Prvá bola od jesene roku 2016 do konca marca 2017, druhá od jesene 2017 do konca marca 2018 a tretia od tohtoročnej jesene do konca marca roku 2019.

Dovedna malo padnúť až 370 statných stromov.
Tohto roku teda pokračovala druhá etapa povoleného výrubu stromov, ktorá sa mala uskutočniť v katastrálnom území obce Horovce (okres Michalovce).
Padli však aj stromy na území obce Vojčice.
Drevorubači vraj nepostrehli, kde je hranica katastrov a to preto, lebo kataster Vojčíc sa začína zhruba uprostred vetrolamu.
Kto je zodpovedný za ohraničenie rúbaniska?
Opýtali sme sa preto horovského starostu, prečo neboli hranice katastra vyznačené.
„Problém, ktorý opisujete, nie je určite problémom našej obce. V rozhodnutí o výrube drevín v katastrálnom území obce Horovce, ktoré vydala obec na základe žiadosti žiadateľa, sú určené bližšie podmienky vykonania výrubu. Jednou z nich je, že za presnú identifikáciu a vytýčenie pozemku v teréne zodpovedá vlastník, teda žiadateľ. Obec v tomto prípade nie je ani vlastníkom a ani žiadateľom,“ uviedol starosta Horoviec Erik Timko.
Vlastníkom dotknutej parcely, na ktorej neoprávnene vyrúbali množstvo drevín, je Slovenská republika a spravuje ju Slovenský pozemkový fond.
Výrub by v takomto prípade mal povoliť jednak Okresný úrad Trebišov, odbor starostlivosti o životné prostredie, a rovnako tak aj správca parcely, teda SPF.
Oboch sme požiadali o stanovisko.
Úrad iba ako svedok
Vedúci odboru starostlivosti o životné prostredie Stanislav Bogdányi nás uistil, že úrad nevydal súhlas na výrub drevín na tejto parcele v katastrálnom území Vojčíc.
„Uvedený prípad vyšetruje OR PZ v Trebišove, odbor kriminálnej polície, a náš úrad pre účely vyšetrovania tu vystupuje v pozícii svedka. Identifikácia páchateľa je v kompetencii orgánov činných v trestnom konaní“.
Podobná odpoveď prišla aj zo SPF v Bratislave.
Potvrdili, že písomný súhlas na výrub drevín na tejto parcele nevydali.
„Vo veci nepovoleného výrubu drevín bolo vyšetrovateľom 22. marca tohto roku začaté trestné stíhanie za zločin porušovania ochrany stromov a krov. Podľa vedomostí fondu ako poškodeného v trestnom konaní nebolo ešte vznesené obvinenie voči konkrétnej osobe,“ uviedol Miroslav Schwab, riaditeľ právneho odboru SPF v Bratislave.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín