Korzár logo Korzár Dolný Zemplín

Vo Vinnom sa snažia zachovať vinohradnícku tradíciu

Obyvatelia žijú aj kultúrou, folklórom, športom i vinárstvom.

Vystúpenie.Vystúpenie. (Zdroj: archív)

VINNÉ. Obec Vinné, ležiaca pri brehoch Zemplínskej šíravy, nepatrí medzi stagnujúce alebo Bohom zabudnuté dediny.

Miestnej samospráve sa darí rozvíjať infraštruktúru, počet obyvateľov z roka na rok stúpa a k jej základnej doméne patrí zachovanie cennej vinohradníckej tradície.

S tou je obec od nepamäti spájaná, čo dokazuje aj bohatá história.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lákavé miesto na bývanie

Vinné leží blízko okresného mesta Michalovce, vzdialeného zhruba sedem kilometrov. Dostupnosť po štvorprúdovej ceste je jednoduchá a bezproblémová.

SkryťVypnúť reklamu

Známa rekreačná oblasť Zemplínska šírava je vyhľadávaná nielen na oddych a relax, ale aj na bývanie.

„Vývoj demografie má stúpajúcu tendenciu, aktuálne máme 1 782 obyvateľov. Prispievajú k tomu kompletne vybudovaná infraštruktúra aj fungujúci systém so všetkými službami, ktoré sú potrebné pre život. Zároveň aj naše rekreačné oblasti lákajú ľudí, aby sem prišli bývať,“ vysvetlil Marián Makeľ (nez.), starosta obce Vinné.

Folklór, šport i umenie

V dedine nájdeme všetko. Od pošty cez lekárov, lekáreň, základnú školu, materskú školu, galériu, múzeum i historické pamiatky.

Zatiaľ čo iné obecné základné školy v regióne bojujú s nedostatkom žiakov, ktorí utekajú do mesta, vo Vinnom je situácia iná

. „Základnú školu s materskou školou F. J. Fugu navštevuje 163 žiakov a viac ako 50 malých škôlkarov. Počty detí nám stúpajú, vďačíme za to vedeniu školy i pedagogickému personálu. Môžeme sa pochváliť aj skvelými výsledkami. K škole pristupujeme ako k jednej z priorít. Obec každoročne zo svojho rozpočtu vyčleňuje dostatok finančných prostriedkov na zabezpečenie kvalitného výchovno-vzdelávacieho procesu.“

SkryťVypnúť reklamu

Vinianske obecné múzeum a galéria vznikli v roku 2010 na základe iniciatívy Viňana, fotografa Mikuláša Jacečka.

„Kultúrny život v obci je veľmi rozmanitý a siaha do hlbokej histórie. Tak vznikla myšlienka, aby sme zhromaždili to najcennejšie, čo máme a ukázali to,“ povedal starosta. Galerijná zbierka sa momentálne nachádza v priestoroch obecného úradu. Je zameraná na vinohradníctvo, vinárstvo, históriu, kultúru a prírodu obce.

Obyvatelia žijú aj kultúrou, folklórom a športom. V obci pôsobí miestne divadlo VIDI, ale aj Folklórna skupina Viňančan i ženská spevácka skupina Rozmarija, ktoré úspešne reprezentujú Zemplín na folklórnom poli.

Nechýbajú miestni futbalisti z OŠK Vinné a cyklisti z Klubu slovenských turistov Brzda. Vihorlatské lesy v okolí dediny má zas na starosti poľovnícke združenie Líška.

SkryťVypnúť reklamu

„Obec je tým známa, že tu pôsobí množstvo aktívnych spoločenských organizácií, ktoré sú nám nápomocné. Máme záujem o to, aby úspešne fungovali a životu v dedine dávali dynamiku a spolu sme tak vytvárali našu viniansku rodinu,“ ozrejmil Makeľ.

Obec je známa aj množstvom kultúrnych podujatí počas celého roka. Medzi najatraktívnejšie patria top podujatie v rámci KSK, programu Terra Incognita, s názvom Jánske ohne nad Šíravou, či Dni vína a Dni obce Vinné.

Informovať a vlastné noviny

Obyvatelia sú o všetkom podstatnom informovaní. Včas sú upovedomí napríklad aj na výpadky elektriny i vývoz alebo zber odpadu.

„Zaviedli sme informovanie formou sms správ a e-mailov, čo sa nám veľmi dobre osvedčilo a je o to záujem. Snažíme sa upozorniť, ale aj informovať o novinkách, pripravovaných akciách a podobne, aj prostredníctvom oficiálnej stránky obce, sociálnych sietí a vlastných novín. Tie vydávame ako občasník, nesú názov Viniansky strapec a ľuďom prinášajú to najaktuálnejšie za posledné obdobie. Môžu si pozrieť, čo sa v obci udialo i to, čo sa chystá.“

Vinohradnícky spolok

Historické dôkazy o dedine Vinné pochádzajú zo 6. storočia a jej obyvatelia sa už vtedy venovali pestovaniu viniča a výrobe vína, od ktorého je odvodený aj jej názov.

Situácia v súčasnosti je však iná. Roky staré vinohrady majitelia predávajú a tí noví si na nich stavajú rekreačné chaty.

„Vývoj vinohradníctva je, žiaľ, smutný. Mladí nemajú záujem o prácu vo viniciach, čo je aj pochopiteľné. Každý má svoje povinnosti a dnešná doba je iná. Z toho dôvodu veľakrát dochádza k predajom vinohradov. Kupujú ich ľudia, ktorí k ním nemajú vzťah, vinice vyklčujú a postavia si chatu. Jediní, ktorí sa to ako-tak snažia zachrániť, sú staršia generácia,“ vysvetlil Makeľ.

Aj z toho dôvodu vznikol nápad na zachovanie a využitie potenciálu, ktorý podľa starostu Vinné má.

„Začiatkom roka 2017 sa nám podarilo vďaka ochotným, šikovným a obetavým ľuďom z obce založiť Viniansky vinohradnícky a vinársky spolok. V oblasti obnovy vinohradníckych tradícií a podpory vinárov začal byť veľmi aktívny. Pravidelne organizuje rôzne podujatia, prednášky s praktickými ukážkami i besedy. Začali si získavať svojich priaznivcov, aktuálne má 37 členov a sú medzi nimi aj mladí ľudia, čím sme milo prekvapení a teší nás to.“

Náučný chodník popri viniciach

Vybudovanie náučného chodníka je taktiež jeden zo spôsobov, ako dostať oblasť vino-hradníctva a vinárstva do povedomia verejnosti.

Nesie názov Za viňanskima jatkami a jeho oficiálne otvorenie je naplánované na máj tohto roka.

Zaujímavosťou je, že slovo jatka/jatky je výraz pre vino-hradnícky domček a používa sa iba vo Vinnom.

„Chodník má štrnásť kilometrov a spája všetky vino-hradnícke lokality, ktoré v obci máme. V rámci neho sú označené vybrané jatky, s krátkym popisom, históriou i príbehom. Začína sa na Zemplínskej šírave a končí pod Vinianskym hradom,“ prezradil Makeľ s tým, že vinianske vinice nesú zaužívané domáce názvy, ako napríklad Kecerka, Blatco, Douha, Senderov, Krist, Šutova, Veľika, Harbata, Lancoška, Kozlovky či Sabovky.

Úspešná modernizácia

Obci sa podarilo dotiahnuť do konca niekoľko úspešných projektov. Tie prispeli k modernizácii, ale i skrášleniu a zatraktívneniu turistami čoraz viac vyhľadávanej lokality. Na eurofondy sa však nespoliehajú. Väčšinu z nich urobili, takpovediac, na vlastnú päsť.

„Sme veľmi aktívni, čo sa týka podávania rôznych grantových schém. Ak sú k dispozícii výzvy, sme na to pripravení. Máme na to osobitne vyčleneného zamestnanca, ktorý sa venuje sledovaniu i príprave rôznych výziev a žiadostí. Žiaľ, nie vždy sa nám podarilo uspieť, preto sme boli často odkázaní na vlastné financie. Aj vďaka našej pozícii, ekonomickej sile a stabilite je stále priestor, aby sme každoročne nejaké finančné prostriedky vyčlenili aj na rozvoj obce a okolia,“ vysvetlil starosta.

Zemplínska dedina sa môže pochváliť zrekonštruovanými cestami, chodníkmi, ale aj novým informačným systémom.

„Podarilo sa nám vybudovať chodník z dolného po horný koniec obce, pribudla nová lávka na úzkej ceste a v pláne máme aj ďalšie vytvorenie chodníka na frekventovanej ulici, kadiaľ premáva autobus i množstvo turistov, ktorí smerujú k Vinianskemu jazeru. Cesty sú v dobrom stave, avšak vždy sa nájde niečo, čo treba opraviť.“

Novinka je vybudovanie miestneho informačného systému, ktorý prispieva k ľahkej orientácii. Osemnásť stĺpov nesie tradičné pomenovania, niektoré sú v zemplínskom nárečí.

„Informačné tabule pomáhajú hlavne turistom a cezpoľným sa zorientovať, aby vedeli nájsť tú správnu ulicu, budovu alebo inštitúciu. Zachovali sme tradičné názvy, ktoré sa v obci od nepamäti tradovali. Niektoré sú v zemplínskom nárečí, ale nechali sme to tak, ako to je zaužívané. Reakcie sú zatiaľ pozitívne, ľudia si to chvália,“ uzavrel Makeľ.

Na poriadok a bezpečnosť v obci dohliada aj kamerový systém, ktorý plánuje samospráva rozšíriť. Osadených je zatiaľ päť kamier na tých najfrekventovanejších miestach. Čoskoro by mali pribudnúť ďalšie.

Dedina ako hostiteľ

Vinné uspelo aj v Súťaži dedina roka 2017, v kategórii Dedina ako hostiteľ. Ocenenie si vyslúžilo za využívanie prírodných a kultúrno-historických daností územia v prospech rozvoja cestovného ruchu, pri zohľadňovaní záujmov a prosperity miestnych obyvateľov.

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 343
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 473
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 268
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 310
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 925
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 457
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 554
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 090
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu