TREBIŠOV/MILHOSTOV. Mesiac marec je významný aj pre Svetový meteorologický deň a rovnako pre Svetový deň vody.
Nie je to náhoda. Oba tieto sviatky pripadajú na mesiac, keď u nás nastupuje meteorologická aj astronomická jar.
Preto Slovenský hydrometeorologický ústav otvára pre návštevníkov dvere do regionálnych staníc pre ľudí, ktorí majú záujem dozvedieť sa čosi o ich činnosti a poslaní viac ako z učebníc, či internetu.
K prístrojom cez lávku ponad rieku
Milhostovská meteorologická stanica má výnimočnú polohu.

Jej administratívna budova je na jednom brehu Trnávky, kým všetky merače okrem prístroja Safir, sú umiestnené na druhom brehu tejto rieky. Treba sa tá dostať úzkou lávkou.
Safir je nainštalovaný na vrchole budovy stanice. V okruhu 200 kilometrov meria blesky medzi oblakmi, aj medzi zemou a oblakmi.
Safir je jeden iba z troch prístrojov svojho druhu na Slovensku a zachytené údaje odosiela rovno do bratislavskej centrály.
Spomienky na povodeň
Vedúca prevádzky Helena Jendžejovská, ktorej na tento deň pripadla služba, hneď po odoslaní hlásenia do centrály, odomkla o desiatej hodine vchodové dvere a privítala prvých návštevníkov.
Keď prechádzali lávkou cez Trnávku spomenula si na nepríjemnú situáciu z roku 2010.
Vtedy totiž rieka mala taký vysoký stav, že sa jej hladina rinula ponad lávku a prístroje na druhej strane boli úplne zatopené.
Inak nevinná riečka s veľmi nízkou hladinou, sa zvykne vysoko naplniť vtedy, keď sa na severe topia snehy a ľady, alebo dlhšie prší.
V tom povestnom roku 2010 natoľko ohrozovala aj samotné mesto Trebišov, že museli jej koryto prekopať a rozpustiť vodu na okolité polia.
Pribudla automatická stanica
Okrem klasických meračov im v poslednom čase pribudla aj automatická stanica.
Všetky údaje, ktoré každú hodinu odosielajú do centrály, namerajú prístroje automaticky, avšak technici musia ich aj fyzicky kontrolovať.
Najmenej trikrát denne prechádzajú lávkou ponad Trnávku a kontrolujú nielen údaje na meračoch, ale aj či je všetko v náležitom poriadku.
Milhostovská meteorologická stanica je na Slovensku položená najnižšie, iba 105 metrov nad morom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín