Ceny brali aj strelci, zápasníci či florbalisti

Róbert Andrejov|27. mar 2018 o 00:00

Mesto Michalovce v kategórii žiakov ocenilo desať jednotlivcov a päť kolektívy.

Najlepší športovci mesta Michalovce: fotogaléria

23.3.2018

MICHALOVCE. Po roku sme opäť spoznali najlepších športovcov mesta Michalovce. Na pôde mestského úradu si pred pár dňami z rúk primátora Viliama Zahorčáka v kategórii dorastencov prevzalo ocenenia jedenásť jednotlivcov a dva kolektívy.

O najlepších športovcoch mesta za uplynulý kalendárny rok rozhodli športové kluby pôsobiace na území mesta. Ocenených navrhlo osemnásť športových oddielov a občianskych združení z trinástich druhov športu.

V uplynulých vydaniach sme vám priniesli profily najlepších športovcov v kategóriách dospelých a dorastencov, tentoraz si „posvietime“ na žiakov.

Michaela Marcinová

– členka ŠK Comenium pri IV. ZŠ na ul. J. A. Komenského
Súťaží v kategórii mladších žiačok. Je majsterka košického a prešovského regiónu v hode kriketovou loptičkou. Na Európskych olympijských detských atletických hrách v českom Brne výkonom 52,50 m získala zlato v hode kriketovou loptičkou. Na týchto pretekoch, ktoré sa považujú za neoficiálne majstrovstvá Európy, štartovalo 17 krajín a 1 500 pretekárov. Na tomto podujatí obsadila aj prvé miesto vo vrhu guľou. Jej tréner je Jaroslav Semko.

Marek Varga

– zápasník MMA klubu
Súťaží vo váhovej kategórii do 50 kg. Vekom stále iba žiak v kategórii dorastencov MMA amatérskej ligy v Košiciach získal prvé miesto za účasti 50 súťažiacich. Jeho tréner je Tibor Šimonič.

Adam Bujdoš

- basketbalista 1. BK
V družstve hráva na poste krídla alebo rozohrávača. V ročníku 2016/17 hral ocenený za celok mladších žiakov v regionálnej súťaži skupine Východ, nastúpil v 14 zápasoch a zaznamenal 110 bodov. V jesennej časti aktuálnej sezóny reprezentuje mesto a klub v družstve žiakov 1. BK v regionálnej súťaži prvá liga žiakov Východ. Kolektív žiakov skončil v základnej časti na druhej priečke, čím si zabezpečil postup do nadstavbovej skupiny, kde budú štyri družstvá (Košice, Poprad, Spišská Nová Ves, Michalovce) bojovať o dve postupové miesta na majstrovstvá Slovenska, ktoré sa uskutočnia v máji. Svoje tohtosezónne bodové maximum 20 bodov dosiahol v zápase proti celku Rim Basket Košice a v domácom súboji proti Humennému. Nastúpil na 11 zápasov a zaznamenal 143 bodov. V tejto sezóne je kapitánom družstva a patrí medzi najlepších hráčov i strelcov 1. BK. Svoju nomináciu si vyslúžil prístupom, dochádzkou na tréningy i zápasy a stabilnou výkonnosťou. Nechýbajú mu silná vôľa, pracovitosť, súťaživosť a správny športový duch. Dobrým prístupom je príkladom pre ostatných. Jeho tréneri sú Marinko Svitlica a Zuzana Maľuková.

Sára Sabolová

– hádzanárka Iuventy
Hráva za staršie žiačky aj mladšie dorastenky michalovského klubu. Šikovná spojka v uplynulom ročníku obsadila s družstvom piate miesto na majstrovstvách Slovenska a druhú priečku na krajských majstrovstvách. V jesennej časti aktuálnej sezóny je družstvo na deviatom mieste v prvej lige mladších dorasteniek. Jej tréneri sú Marcel Cibere a Marcel Vaľo.

Karel Svobodník

– kickboxer Športového Kickbox klubu
Súťaží vo váhových kategóriách do 52 kg a do 57 kg. V 1. kole Open ligy SZKB v Košiciach obsadil prvé miesta v light contact do 52 kg aj do 57 kg a v kick light do 52 kg. V 3. kole Open ligy SZKB v Prešove skončil prvý v light contact do 57 kg a kick light do 57 kg. Na Svetovom pohári v maďarskej Budapešti získal bronz v light contact do 52 kg za účasti 20 pretekárov. Na majstrovstvách Slovenska zvíťazil v kategóriách light contact do 57 kg a kick light do 57 kg, na medzinárodných majstrovstvách Česka získal dve strieborné medaily v light contact do 57 kg a v kick light do 57 kg. Kov bronzového lesku si priviezol aj z majstrovstiev Európy juniorov a kadetov v macedónskom Skopje v kategórii kicklight do 57 kg z 18 pretekárov. Je zaradený do reprezentačného výberu Slovenska a jeho tréner je Ľuboš Takáč.

Michaela Hana Hajniková

– hokejistka HK Mládež
Hráva na poste útočníčky a je stabilnou členkou slovenskej reprezentácie do 18 rokov. V uplynulej sezóne hrávala v lige kadetov za HK Mládež Michalovce a prvú ligu žien za Šarišanku Prešov, s ktorou sa stala vicemajsterkou Slovenska. V aktuálnom ročníku hráva v prvej lige dorastu za MŠKM Trebišov a v prvej lige žien za Šarišanku Prešov. Jej tréneri sú Tibor Tartaľ, Róbert Marton a Peter Mihaľo.

Valér Žofčák

– futbalista MFK Zemplín
V tejto sezóne tento talentovaný brankár striedavo chytá za starších žiakov v prvej lige Východ U15 a za mladších dorastencov v prvej lige U16. Je zaradený do regionálneho výberu reprezentácie Slovenska v kategórii U15. Jeho tréneri sú Martin Melník, Adrián Devečka a Vladimír Moroz.

Alexander Petruny

– džudista ŠK Zemplín judo
Súťaží vo váhovej kategórii do 60 kg. V minulom roku vyhral: majstrovstvá Slovenska v kategórii žiakov, majstrovstvá Slovenska v kategórii dorastencov, medzinárodný turnaj v poľskej Bochni, medzinárodnú Veľkú cenu v Pezinku, medzinárodnú Veľkú cenu v Rimavskej Sobote, medzinárodnú Veľkú cenu v Michalovciach a medzinárodnú Veľkú cenu v Považskej Bystrici. Takisto získal štyri prvenstvá aj v Oblastnej lige žiakov a žiačok. Vo Východoslovenskom Ranking liste je aktuálne na prvom mieste. Jeho tréner je Gabriel Čopák starší.

Petronela Makšimová

– plavkyňa Plaveckého klubu Orca
Na zimných majstrovstvách Slovenska starších žiakov v Dolnom Kubíne skončila tretia na 200 m prsia, tretia ako členka štafety 4 x 50 m mix polohové preteky a štvrtá na 100 m prsia. Na majstrovstvách Slovenska juniorov a seniorov v Šamoríne obsadila v A finále siedmu priečku na 100 m prsia a v B finále jedenáste miesto na 200 m prsia. Jej trénerka je Katarína Hamadejová.

Richard Jakub

– zápasník Európskeho hortingového zväzu
Súťaží vo váhovej kategórii do 65 kg a to v MMA, zmiešaných bojových umeniach, v grapplingu (zápasenie) a hortingu. Je majster Európy v MMA hortingu a vicemajster Európy v grapplingu (zápasení) do 60 kg. Patrí do reprezentácie Slovenska, jeho tréner je Ivan Sirko.

ŠK Zemplín Judo

– džudisti (žiaci)
V ročníku 2016/17 obsadili druhé miesto na majstrovstvách Slovenska pri počte piatich štartujúcich družstiev. Zápasili v zložení Gabriel Čopák mladší, Alexander Petruny, Oliver Solenský, Filip Hamadej, Tomáš Popjak, Martin Kropúch, Maroš Tkáčik. Ich tréneri sú Gabriel Čopák starší, Viliam Kohút, Ján Kulik a Miroslav Kulik.

Iuventa

– hádzanárky (staršie žiačky A)
V uplynulej sezóne skončili na piatom mieste na majstrovstvách Slovenska a v krajskej súťaži sa umiestnili na prvej priečke. V aktuálnom ročníku im momentálne patrí tretia pozícia. Tréner družstva je Marcel Cibere.

Eastern Wings

– florbalisti (mladší žiaci)
V súťaži Región Východ (hrá sa turnajovým spôsobom) za účasti 11 družstiev obsadili dvakrát prvé miesto, trikrát skončili druhí a raz tretí. Na majstrovstvách Slovenska v Trenčíne obsadili piate miesto a na Open CZ v českom Brne spomedzi 50 družstiev sa umiestnili na dvanástej pozícii. Tréner družstva je Gerhard Puchír.

ŠSK Mládež

– strelci (žiaci)
Na majstrovstvách košického kraja skončili prví z desiatich družstiev, na majstrovstvách Slovenska na striebornej pozícii za účasti ôsmich kolektívov a v krajskej školskej streleckej lige získali prvenstvo pri účasti piatich tímov. Družstvo súťažilo v zložení Peter Vasiľ, Jakub Hreňo a Natália Padová. Ich trénerom je Ján Kisty.

HK Mládež

– hokejisti (3. ročník prí-pravky)
Družstvo súťaží v lige prí-praviek pri účasti trinástich štartujúcich tímov. V uplynulom ročníku skončilo na prvom mieste, keď v 14 zápasoch prehralo len raz a dosiahlo výborné skóre 240:43. Najskôr sa stali mladí hokejisti víťazmi základnej skupiny, kde boli ich súpermi tímy MŠKM Trebišov, HC Liba Academy a MHK Humenné a následne triumfovali aj v nadstavbovej časti o majstra, kde súperili s tímami HC Košice a HK Spišská Nová Ves. Zápasy sa odohrali turnajovo u každého jedného tímu. V aktuálnom ročníku je kolektív priebežne na prvom mieste. Jeho tréneri sú Martin Stripai, Slavomír Stripai, Ján Haluška a Jozef Kužma.