TREBIŠOV/VOJČICE. Prednedávnom sme čitateľov informovali o súčasnom dianí nielen v prírode, teda o mimovegetačnom období, ale aj o administratívnych úkonoch.
Ide predovšetkým o povoľovací proces v súvislosti s výrubom poškodených stromov a kríkov nachádzajúcich sa v ochrannom pásme štátnych ciest, ale aj v intravilánoch obcí.
Žiadateľov pribúda
Je známe, že Mestský úrad v Trebišove v tomto ohľade plní aj úlohy spoločnej úradovne pre 29 obcí v okrese.

Referentka ochrany životného prostredia Eva Bučková ako odborníčka dozerá nielen administratívne na záujmy ochrany prírody a krajiny, pričom ide o prenesený výkon štátnej správy podľa príslušných zákonov.
V nejasných prípadoch sa opiera aj o stanovisko odborníkov zo štátnej ochrany prírody, Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Latorica v Trebišove.
V mimovegetačnom období pribúdajú do spoločnej úradovne žiadosti o odstránenie stromov a zelene.
„Od decembra žiadosti o výrub drevín podali na úradovňu títo žiadatelia: obec Vojčice: žiadateľ Milan Karľa, ide o výrub 178 drevín (dub a agát); Slovenská správa ciest (SSC) žiada o 34 jabloní a 1 topoľ; obec Čerhov: SSC žiada o výrub 25 agátov, 17 líp, 6 jabloní, 1 orech a 3 000 m2 kríkov; obec Veľaty: SSC žiada o výrub 46 sliviek a 17 200 m2 kríkov; mesto Trebišov: SSC žiada o výrub 10 jabloní,“ informovala pred časom Martina Mištaničová, referentka pre komunikáciu a médiá MsÚ v Trebišove.
Ostali sme dlžní čitateľom
Na nejasnosti okolo výrubu stromov a kríkov popri štátnej ceste I/79 sme už v predchádzajúcich dňoch uverejnili odpovede od zástupkyne Slovenskej správy ciest v Bratislave Lenky Ladomirjakovej.
Čitateľom sme však ostali dlžní odpoveď od Slovenského pozemkového fondu (SPF), na pozemkoch ktorého je vysadený vetrolam poza obec Vojčice.
Pýtali sme sa
„Na spoločnú úradovňu MsÚ v Trebišove bola doručená žiadosť o povolenie na výrub 178 drevín (dub, agát) v katastri obce Vojčice, okres Trebišov. Vzhľadom k tomu, že ide prevažne o porast starého vetrolamu chrániaceho obec od severu a pozemok je v správe SPF, prosím teda o odpoveď, či skutočne vydáte súhlas na tento výrub a aký je na to dôvod?“
Zo dňa 19. februára nám Miroslav Schwab, riaditeľ právneho odboru Generálneho riaditeľstva SPF odpovedal: SPF ku dnešnému dňu súhlas na výrub drevín, ktoré rastú na pozemku C-KN par. č. 1135, k. ú. Vojčice, zapísanom na LV č. 477, nedal. V zmysle zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov príslušný orgán na vydanie súhlasu na výrub je obec, ktorá ako prvostupňový orgán rozhodne vo veci vydania súhlasu na výrub drevín na uvedenom pozemku na základe zisteného skutkového stavu a vykonaných dôkazov. Písomný súhlas vlastníka, správcu je len jeden z podkladov pre rozhodnutie orgánu.“
Ostali poriadne zaskočení
V obci Vojčice ostali žiadosťou o výrub desiatok stromov zaskočení. Bodaj by nie, keď ide prevažne o vetrolam chrániaci obec pred severnými vetrami.

Proti hromadnému výrubu bol od samého začiatku starosta Vlastimil Kiral-Varga, ktorý odmieta žiadosť podpísať.
Preto bolo konanie v tejto veci prerušené. Starosta však nie je proti výrubu poškodených stromov, ktoré boli odborníkmi „ošacované“, ale tých nie je veľa.
Ďalší postup v tejto veci je taký, že konanie bude pokračovať až vtedy, keď žiadateľ doloží súhlas SPF do určitého termínu, teda do 30 dní odo dňa doručenia rozhodnutia o prerušení konania. Ak ho nedoloží, konanie bude zastavené.
Lesoochranári varujú pred výrubom
Treba však ešte upozorniť na stanovisko Petra Sabu z Lesoochranárskeho zoskupenia VLK: „My sme jednoznačne proti akémukoľvek výrubu. Obec Vojčice je jedna z mála, možno jediná obec na Ondavskej rovine, ktorá je chránená voči prevládajúcim severným vetrom kvalitným vetrolamom, v ktorom dominujú dlhoveké duby. A keďže ten vetrolam osobne poznám, je naozaj proti záujmom občanov obce, aby v ňom bol vykonávaný akýkoľvek výrub. Stromy sú mladé a v dobrom zdravotnom stave. Je potrebné si uvedomiť, že dub letný sa v našich podmienkach môže dožiť až 1 200 rokov.“ Sabo ďalej zdôraznil, že mienia vstúpiť do konania.
Sága Zemplínčanov pokračuje
Zdá sa, že sága Zemplínčanov s týmto rubačom naberá nové rozmery.
Pred vyše rokom sme informovali o tom, že v katastri obce Horovce dostal povolenie, teda rozhodnutie na vykonanie výrubu v troch etapách.

V prvej etape mal žiadateľ vyrúbať 120 stromov v termíne do konca marca 2017.
V druhej etape bolo povolené zoťať 125 kusov a to od októbra 2017 do marca 2018 a v tretej etape by malo padnúť tiež 125 stromov v mimovegetačnom období od októbra 2018 do konca marca 2019.
Ochrancovia prírody, konkrétne z CHKO Latorica, zistili, že pri realizácii výrubu stromov v druhej etape v extraviláne katastra obce Horovce prekročili rubači hranicu povolenia.
Okrem horovských stromov zoťali aj tie vojčické, teda už v katastri obce Vojčice, na ktoré im nikto nevydal súhlas a povolenie.
Podľa odhadu ochrancov prírody spoločenská hodnota je veľmi vysoká, presahuje 200- tisíc eur.
Ale mali by sme sa teda pýtať aj to, aká je v skutočnosti morálna hodnota tohto činu? Veď len kúsok od rúbaniska je Národná prírodná rezervácia Bisce, raj rôznych druhov vtáctva.
Kristína Voralová, riaditeľka CHKO Latorica v Trebišove, povedala, že prípad nahlásili vyšetrovateľovi OR PZ v Trebišove.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín