SOBRANCE. Samospráva bojuje už zopár rokov s čiernymi skládkami.
Podľa mestských poslancov sú ľudia nepoučiteľní a len čo jedna zmizne, za krátky čas sa objaví nová. Bezmocná je aj mestská polícia.
Najhoršia situácia je každoročne na jar. Vtedy sa do veľkého upratovania púšťajú Technické služby mesta Sobrance, v spolupráci s aktivačnými pracovníkmi.
Poriadok vydrží pár dní
Za najrizikovejšie lokality sú považované Ulica Pavla Horova pri záhradkárskej oblasti, široké okolie Gorkého ulice, Tyršovej ulice, ale aj smerom na mestský cintorín a mestskú časť Komárovce.
„Problémy ohľadom čiernych sládok riešime permanentne. Podnety od obyvateľov i mestských poslancov stále prichádzajú a pracujú na tom aj naši mestskí policajti. Skládok je v meste stále viacej, máme problém zabezpečiť poriadok a týka sa to aj rómskej osady,“ povedal Pavol Džurina (nez.), primátor mesta Sobrance.
Nepomáha osveta
Podľa primátora nepomáhajú ani osveta, pravidelný zber komunálneho odpadu po meste či možnosť odviezť odpad na zberný dvor.
Mestskí policajti pokiaľ majú hlásenie, kto odpad navozil, pristupujú k osobnému napomenutiu. Avšak podľa primátora je takýchto situácií málo.
„Zatiaľ sme mali dva úspešné prípady, na Komenského a Školskej ulici, kde mestskí policajti navštívili ľudí, ktorí nahromadili konáre a domáci odpad. Tie museli na vlastne náklady odstrániť,“ vysvetlil Džurina.
Zlá vizitka pre mesto
„Nie je to pekná vizitka pre nás. Hneď pri vstupe do mesta je spravené smetisko. Ľudia vyhadzujú smeti, pneumatiky a je potrebné s tým niečo spraviť,“ vyzýval mestský poslanec Milan Kicka, podľa ktorého je táto situácia neúnosná počas celého roka, nie len na jar.
Mestský poslanec Boris Hrebeňák vidí problém v pohodlnosti Sobrančanov.
„Je to na našich občanoch. Pravidelne rekonštruujú byty, vyhadzujú sanitu a stavebný odpad. Ľudia sú pohodlní na to, aby svoj vlastný neporiadok vyviezli na zberný dvor. Radšej to vyhodia pod kontajner, kde to Technické služby mesta upracú alebo pod rúškom tmy to niekam vyvezú, kde to opäť vyčistí mesto. Jednoducho, naučili sme ľudí robiť neporiadok,“ povedal Hrebeňák.
Trvá to už roky
Podľa zákona čiernu skládku musí zlikvidovať obec alebo mesto, teda ten, komu patrí konkrétny pozemok.
„Stojí nás to nemalé finančné prostriedky. V meste platí prísny zákaz vyvážania smetí a komunálneho odpadu, ale ľudí to nie je možné naučiť. Trvá to už roky,“ vysvetlil Džurina.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín