TREBIŠOV. Galéria Koniareň ukončila lanskú výstavnú činnosť a uzatvorila rok 2017 prezentáciou Sečovské bienále umenia.
Autorom bol víťaz ceny Oskara Čepana pre rok 2011 Tomáš Rafa, multimediálny umelec a člen umeleckého združenia Art Aktivista, ktoré predstavilo umelecký projekt zameraný na miestne špecifickú rómsku tematiku.
Podpora aktuálnych tém
Koniareň ako nezávislý alternatívny priestor pre súčasné umenie má ambíciu podporovať a prezentovať aktuálne témy, ktoré sú súčasťou nielen nášho regiónu, ale aj širšej slovenskej kultúry.
Prezentuje predovšetkým mladú nastupujúcu generáciu výtvarných umelcov, absolventov vysokých umeleckých škôl na Slovensku, ale aj renomovaných a etablovaných umelcov na slovenskej výtvarnej scéne. Práve Tomáš Rafa patrí do tejto skupiny autorov.
Pestrá organizačná činnosť
Koniareň má teda za sebou pomerne pestrú organizačnú a umeleckú činnosť nielen za uplynulý rok.
Začiatkom roka na jar galéria usporiadala výstavný cyklus pod názvom Výtvarný seriál, ktorého súčasťou bol aj workshop pre deti a mládež.
Prvý workshop sa zaoberal technikou klasickej fotografie pod vedením uznávaného fotografa Roberta Tapperta. Výstava sa viazala na konceptuálnu fotografiu.
Druhý workshop sa zaoberal originálnou technikou vypaľovania do dreva tzv. pyrografiou, kde excelovala umelecká dvojica Dávid Demjanovič a Jarmila Mitríková aktuálne pôsobiaca v Prahe.
Svoje početné diela prezentovali nielen na domácej scéne, ale sú známi medzi zberateľmi aj za našimi hranicami. Ich diela sa nachádzajú i v súkromných zbierkach v Českej republike či v Nemecku. V trebišovskej Koniarni prezentovali svoj najnovší cyklus vypaľovaných prác pod názvom Chlieb a bič. V poradí tretí workshop bol zameraný na výrobu domácich „hračiek“ pod názvom Vyrobené na Slovensku. Autorkou bola Nina Šošková, ktorá sa venuje objektovej a priestorovej tvorbe reflektujúc slovenský a národný aspekt. Posledný workshop tohto typu sa zaoberal technikou sieťotlače, ktorú prezentovala Petra Housková. Deti i dospelí si mohli vyskúšať túto zaujímavú techniku a vytlačiť si na tričko vlastnú grafiku.
Aj tanečné vystúpenia
Začiatkom leta sa konala skupinová výstava Choreo_grafika – slovenská akčná grafika, ktorá prezentovala súčasných grafikov a aktuálne polohy voľnej grafiky zamerané na performanciu.
Počas vernisáže sa predviedli tanečné vystúpenia ukrajinskej tanečníčky Ivanny Feťko a orientálne choreografie Simony Cuperovej. Tancom odtláčali stopy svojich choreografií na plátno autorskou technikou Petra Valisku-Timečka.
„Koncom leta sa uskutočnilo sympózium a festival umenia vo verejnom priestore Intervencie, ktoré realizujeme každý rok. V poradí šiesty ročník bol pomerne programovo bohatý a pestrý aj na sprievodné podujatia. Súčasťou festivalu bol aj týždňový workshop Park Camp organizovaný v mestskom parku v Trebišove, počas ktorého vzniklo viacero drobných intervencií realizovaných študentmi viacerých umeleckých škôl na Slovensku. Park Camp bol tento rok zameraný na umenie performancie, “ vysvetlil Peter Valiska Timečko, jeden z organizátorov podujatí.
Sympózium a jednotlivé intervencie sa odohrávali aj priamo v centre mesta s otvoreným ateliérom v bývalej výmenníkovej stanici, kde sídli galéria Koniareň.
Prizvaní umelci dotvárali verejný priestor a dočasne inštalovali svoje umelecké objekty v uliciach mesta Trebišov.
Sprievodné podujatia boli zamerané aj pre deti, kde sa mohli zapojiť večer v parku napríklad do zbierania fosforových svietiacich húb alebo do interaktívnej divadelnej hry konajúcej sa v bývalej telocvični.
Cyklus kolektívnych výstav
Súčasťou výstavného programu bol tiež cyklus troch kolektívnych výstav pod názvom Mladé kone realizované koncom roka v spolupráci s vysokými umeleckými školami na Slovensku.
Prvá výstava reflektovala maliarsku tvorbu vybraných perspektívnych študentov Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach.
Druhá výstava prezentovala výsledky študentov z Katedry grafiky Akadémie umení v Banskej Bystrici a posledná tretia výstava predstavila tvorbu študentov Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave.
„Naša spolupráca s vysokými školami sa osvedčila, a preto plánujeme do budúcna užšiu spoluprácu. Ambíciou do nasledujúceho obdobia je rozšíriť umelecké aktivity a pokračovať aj s edukačnou činnosťou pre deti a mládež. Harmonogram umeleckej činnosti na rok 2018 máme uzavretý a tešíme sa na ďalšie plánované podujatia. Spomeniem napríklad samostatnú výstavu Svetlany Fialovej, Kataríny Balúnovej, Simony Štulerovej. V septembri 2018 Koniareň svoj medzinárodný výstavný projekt „vyvezie“ za hranice Slovenska do hlavného mesta Vilnius v Litve. Čakajú nás zaujímavé umelecké projekty a príjemné kultúrne stretnutia, ktoré iste ocení aj trebišovská verejnosť,“ dodal Timečko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín