MICHALOVCE. Pozoruhodný objav zo sveta hmyzu sa podaril zanietenému entomológovi Rudolfovi Gabzdilovi z Michaloviec.
V podhorí Vihorlatských vrchov zaznamenal mimoriadny výskyt samotárskej osy Scolia hirta ssp.unifasciata ktorá bola doteraz známa iba v Stredomorí.
Krásavice zo stredomorských ostrovov

Objavený jedinec patrí medzi žihadlovky, nádherné a veľké blanokrídlovce, ktoré sú poväčšine čierno sfarbené so žltými pásikmi alebo škvrnami na brušku.
„V tropických oblastiach dosahujú rozpätie krídel až osem centimetrov s bruškom hrubým ako prst na ruke. Podobný gigantický exemplár sa mi pred rokmi podarilo uloviť v juhovýchodnej Ázii a odvtedy ma čaro týchto krásavíc opantalo. Zaoberám sa nimi dodnes a vyplatilo sa to, čo potvrdzuje nález z okolia Zemplínskej šíravy,“ povedal Gabzdil.
Centrum rozšírenia žihadloviek je v trópoch a subtrópoch, no aj v najteplejších oblastiach Slovenska žije vzácne päť druhov týchto zaujímavých ôs.
Objav z obce Klokočov
„Novú žihadlovku Scolia hirta ssp.unifasciata pre faunu Slovenska som objavil v katastri obce Klokočov (okres Michalovce), pod vrchom Kyjov v pohorí Vihorlat. Je to prvý nález z našej krajiny a zároveň najsevernejší doteraz známy záznam pre Európu. Všetky doteraz publikované objavy sú zo stredomorských ostrovov, čo môže súvisieť s globálnym otepľovaním a šírením teplomilných druhov živočíchov na sever.“
Jej príbuzná žihadlovka obrovská, žijúca vzácne na území našej republiky, je podľa entomológa dokonca najväčším blanokrídlovcom Európy.
„Nájdená žihadlovka sa od nominátnej formy osy, ktorá má dva žlté pásiky na brušku, líši iba jedným žltým pásom. Niektoré exempláre uvádzané rôznymi zahraničnými autormi majú okrem tohto jedného žltého pásika ešte na druhom brušnom článku jednu, dve, poprípade až štyri žlté škvrny. Takto sfarbení jedinci sú vnímaní v rámci variability farebného spektra poddruhu,“ vysvetlil entomológ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín