TREBIŠOV/STREDA NAD BODROGOM. Národná prírodná rezervácia (NPR) Tajba pri Strede nad Bodrogom v Trebišovskom okrese, v ktorej sa nachádza vzácny biotop s populáciou korytnačky močiarnej, prešla už mnohými peripetiami.
Od ohrozenia vypúšťanými odpadovými vodami z neďalekého bývalého štátneho podniku, až po problém s vysýchaním mŕtveho ramena Bodrogu, ktoré, samozrejme, nemá prirodzený vodný prítok.
V minulých rokoch vyschla už viackrát, ale korytnačky i napriek ohrozeniu, prežili.
Práca dobrovoľníkov

Nie je tajnosťou, že v procese záchrany tejto vzácnej korytnačky urobili veľmi veľa najmä dobrovoľníci z občianskeho združenia Fauna Carpatica z Košíc.
Naposledy vlani realizovali projekt pod názvom Raj korytnačiek je ohrozený, kde participovala aj Katedra zoológie Prírodovedeckej fakulty v Košiciach.
Koordinátorom bol známy zoológ Marcel Uhrin. Práce v teréne realizovali aj študenti fakulty.
Ochrana znášok
„Začiatkom realizácie projektu sme sa zamerali na sledovanie priebehu kladenia vajec korytnačiek močiarnych a na ochranu ich znášok. Podarilo sa nám zabezpečiť sedem znášok, čo v prípade úspešného vývoja povedie k vyliahnutiu asi 84 mláďat,“ vysvetlil Marcel Uhrin.
Avšak neostalo iba pri týchto odborných zásahoch.
Dobrovoľníci okrem toho vyčistili aj jeden návštevnícky chodník okolo rezervácie. Zakúpili päť telemetrických zariadení na sledovanie pohybu populácie.
Nainštalovali ich na dve samice a troch samcov. Vďaka tomu mohli sledovať pohybovú aktivitu týchto jedincov, pričom získavajú cenné informácie o ich aktivite vôbec.
Nové informačné tabule
Spomínané zariadenia majú až trojročnú životnosť a funkčnosť, čo umožní ich dlhodobé sledovanie.
Niet pochýb o tom, že získané vzácne informácie budú potrebné pre realizáciu ďalších ochranárskych postupov a opatrení na zachovanie korytnačky močiarnej konkrétne v týchto podmienkach.

Došlo k rozšíreniu informovanosti o národnej prírodnej rezervácii predovšetkým pre návštevníkov tohto výnimočného chráneného územia a to tým, že dobrovoľníci umiestnili v Strede nad Bodrogom dve nové informačné tabule.
Ďalej vytvorili dva rolovacie banery s vyčerpávajúcimi informáciami o NPR, ktoré sú umiestnené na pôde Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a slúžia najmä pre študentov.
Ako povedal Marcel Uhrin, s takýmito informačnými aktivitami mienia pokračovať aj v budúcnosti na rôznych miestach regiónu, čo miestni určite uvítajú a ocenia.
Potreba hovoriť s mladými
Ukazuje sa, že o prírodných výnimočnostiach a zvláštnostiach je neustále potrebné informovať nielen dospelých záujemcov, ale vychovávať v tomto duchu i mladých ľudí, aby chránili a opatrovali cennosti regiónu.
Dobrovoľníci z občianskeho združenia preto uskutočnili v tomto duchu i päť prednášok pre žiakov základných škôl v Strede nad Bodrogom a v Buzici. Informácie podávali mladým v spojení s tvorivými dielňami a konkrétnymi vzdelávacími aktivitami.
Ukazuje sa teda, že cieľ projektu sa dobrovoľníkom podarilo naplniť.
Mladí sa dozvedeli, ale nielen oni, že populácia korytnačky močiarnej v tomto regióne nemusí byť naveky, ale sú metódy, ktorými sa ju tu darí udržiavať. Ibaže musí byť všestranný eminentný záujem a snaha vytvárať jej štandardné životné podmienky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín