DOLNÝ ZEMPLÍN. Do zimného sčítavania vodného vtáctva sa zapojil aj dolný Zemplín. Desiatky dobrovoľníkov a ornitológov bolo v teréne. Mapovali nielen tečúce, ale aj stojaté vody.
Z pohľadu zimovania vtáctva je v regióne najvýznamnejšia práve Zemplínska šírava.
Neobišli ani rybníky a mokrade
Zimné sčítanie prebiehalo na celom Slovensku v rovnakom čase, rovnakou metódou a každoročne sa do neho zapájajú stovky dobrovoľníkov, prebiehalo postupne od 6. až do 21. januára.
Zároveň je súčasťou aj Medzinárodného zimného sčítania vodných vtákov, ktoré sa realizuje v celej Európe aj v niektorých krajinách blízkeho východu.
„Spočítali sme desiatky kilometrov riek, kanálov a stovky hektárov vodných plôch. Zamerali sme sa na tečúce aj stojaté vody. Konkrétne Zemplínsku šíravu, rieky Laborec, Uh, Tisa, Okna a ďalšie malé mokrade, rybníčky a vodné nádrže na celom dolnom Zemplíne,“ povedal Matej Repel, zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko.
Severskí hostia zo Škandinávie
Najbežnejším druhom typickým pre región v tomto období, rovnako ako pre celé územie Slovenska, je podľa Repela kačica divá.
Na Šírave ju každoročne počítajú v niekoľkých stovkách až tisícoch.
„Spolu sa nám podarilo sčítať až 24 druhov vodných vtákov. Najpočetnejšia bola kačica divá, približne 4 500 jedincov a hus bieločelá v počte 3 500. Hojné zastúpenie mali aj kormorány veľké (250), potápky chochlaté (103), potápače veľké (45) i hlaholky severské (67). Podarilo sa nám vidieť aj vzácnejších severských hostí, ktorí k nám prileteli zo Škandinávie. Zimujú tu napríklad potáplica severská, turpan tmavý, chochlačka morská aj potápač malý,“ vysvetlil Repel.
Nezvyčajné zimovanie
Celkovo je, podľa Repela, vodných vtákov viac ako po minulé roky.
„Stojaté vody nie sú zamrznuté a preto tu mohli ostať zimovať. Takéto druhové zloženie a počty vtákov sme na dolnom Zemplíne zvykli mať v polovici decembra a nie januára.“ Vplyv na to má najmä veľmi teplá zima a skutočnosť, že ani tečúce, ani stojaté vody doposiaľ nezamrzli. „Vďaka tomu, že doteraz je teplo bez mrazu a snehu, u nás výnimočne ostali zimovať aj žeriavy popolavé, ktorých je tu vo viacerých kŕdľoch niekoľko stoviek, odhadom 150-500 jedincov. Ak nepríde ozajstná zima, tak je veľmi pravdepodobné, že u nás všetky tieto druhy prezimujú celé obdobie, čo by bolo nezvyčajné, ale asi si na to budeme musieť zvyknúť, keďže je to tiež jeden z dôsledkov globálnych zmien klímy,“ uzavrel Repel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín