MICHALOVCE. Rekonštrukcia budovy barokovo-klasicistického kaštieľa Zemplínskeho múzea, ktorý sa s komplexom priľahlých budov radí medzi národné kultúrne pamiatky, sa pomaly blíži ku koncu.
Expozičné priestory v kaštieli sa podarilo rozšíriť o sedem nových miestností, do ktorých pribudli aj nové zbierkové predmety.
Atraktívne pre návštevníkov
K základným odborným činnostiam múzea patrí i cieľavedomé nadobúdanie zbierkových predmetov, ktoré v odbornej terminológii nazývame akvizície.
„Ich získavanie je vhodné podriadiť zameraniu múzea, a to tak, aby nové exponáty zbierkový fond dopĺňali, zhodnotili a zvýšili jeho atraktivitu v očiach návštevníkov. V roku 2017 sa v rámci takejto akvizičnej činnosti podarilo do zbierok útvaru histórie Zemplínskeho múzea nadobudnúť historickú lavicu a klavírne krídlo,“ povedala Stanislava Rovňáková, historička Zemplínskeho múzea.
Nákup zbierkových predmetov podporil, z verejných zdrojov, Fond na podporu umenia.
Lavica z kaštieľa vo Vinnom
„Celodrevená vyrezávaná lavica bola vyhotovená na objednávku miestnej aristokracie koncom 18. storočia, prípadne začiatkom 19. a pôvodne tvorila súčasť mobiliáru kaštieľa v neďalekej obci Vinné, ako rodového sídla rodiny Szemereovcov,“ ozrejmila historička.
Dĺžka lavice dosahuje takmer 3,5 metra. Kus sedacieho nábytku je postavený na 12 nohách, zdobených hlavicami v podobe chrliča.
Ústredný motív opierky predstavuje kartuša, v ktorej je umiestnený diviak.
„Ide o peknú ukážku rezbárskej práce svojej doby. Zakúpenie lavice od súkromných majiteľov, potomkov pôvodných vlastníkov, teší o to viac, že múzeu doposiaľ chýbal takýto, či podobný kus nábytku. Lavica tak zapadá do vízie interiérového vybavenia kaštieľa, ktorej primárnou úlohou je priblížiť návštevníkovi kultúru bývania a dobového vybavenia interiéru šľachtického sídla,“ povedala Rovňáková.
Zachovaný a funkčný klavír
Klavír bol, podľa historičky, vyhotovený koncom 19. storočia jedným z najlepších rakúskych výrobcov klávesových hudobných nástrojov svojej doby – Pianoforten fabrikanten Schweighofer´s Söhnen. Túto firmu založil v roku 1792 Michael Schweighofer.
„Počas svojho pôsobenia získala viacero významných ocenení – tie sú zaznamenané vo vnútri skrine, po obvode hlavného rámu nástroja, a na vrchnej doske. Skriňa klavíra v tvare krídla, s mechanikou viedenskej proveniencie s rovnostrunovou sústavou, je položená na troch točených šesťbokých nohách, ukončených mosadznými kolieskami,“ vysvetlila historička.
Nad klaviatúrou v klasickom bielo-čiernom prevedení sa nachádza stojan na noty, zdobený drevorezbou. Neoddeliteľnú súčasť takéhoto hudobného nástroja tvoria i pedále a pedálová lýra.
„Klavír je pomerne zachovaný a funkčný, získaný tiež od súkromného majiteľa. Oba zbierkové predmety budú umiestnené v portrétnej sále kaštieľa ako najreprezentatívnejšej miestnosti v rámci všetkých expozícií. Veríme, že už čoskoro obohatia a zatraktívnia novozrekonštruované výstavné priestory múzea,“ uzavrela Rovňáková.
Presný termín otvorenie múzea ešte nie je známy.
Fakty
V múzeu sa nachádza vyše 70-tisíc zbierkových predmetov.
Pozoruhodná prírodovedná expozícia dokumentuje 247 druhov vtákov a 46 cicavcov Zemplína.
Etnografická expozícia dokumentuje zaniknuté ľudové remeslá i vývoj pozdišovského hrnčiarstva.
Šľachtickú atmosféru interiéru i meštianstva mapuje historický nábytok, zbrane, portréty i dobová literatúra.
K významným exponátom umelecko-historickej výstavy, ktorá mapuje umenie od románskeho obdobia až po súčasnosť, patria olejomaľby maliara francúzskeho pôvodu T. J. Moussona.
Klenotmi archeologického zbierkového fondu sú zlaté závesky z Veľkých Raškoviec a Tibavy.
Osobitne cenný a unikátny exponát predstavuje amfora z doby bronzovej s najstarším vyobrazením dvojkolesového voza v strednej Európe.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín