MICHALOVCE. To najlepšie zo SĽUK-u si mohli v uplynulých dňoch pozrieť diváci na východnom Slovensku, folkloristi neobišli ani metropolu Zemplína.
Program predstavoval pestrú mozaiku ľudových tancov a piesní z umeleckej tvorby Slovenského ľudového umeleckého kolektívu v podaní tanečného súboru, ľudovej hudby a ženskej speváckej skupiny.
Medzi najcennejšie slovenské dedičstvo patrí práve folklór. Ľudové umenie stále žije vďaka jednotlivcom aj kolektívom, ktorí svoje nadšenie preň radi zdieľajú aj s inými.
Viac ako tisícka nadšených divákov si prišla výkony talentovaných umelcov pozrieť aj do Mestskej športovej haly v Michalovciach.
Umelecké teleso
Profesionálne umelecké teleso svoju tradíciu začalo písať už v roku 1949. Pri tvorbe čerpá z autentického slovenského ľudového umenia.
Uchováva folklórne tendencie v štylizovaných vystúpeniach. Svojím spracovaním vytvára vysoko kvalitné a divácky úspešné interpretácie ľudového dedičstva.
Profesionálne umelecké teleso dnes tvoria tri zložky – tanečný súbor, ľudová hudba a spevácka skupina.
Zachovávaniu a šíreniu ľudového umenia sa SĽUK venuje aj za hranicami Slovenska. Folklór reprezentoval vo viac ako 60 krajinách Európy, Ázie, Afriky či Ameriky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín