V okrese Trebišov, aj v samotnom okresnom meste, nie je výskyt pohlavných chorôb, najmä syfilisu, novinkou. Je známy fakt, že sa vyskytujú najmä v komunite sociálne neprispôsobivých obyvateľov. Aká je bilancia za ostatných 15 rokov, ale predovšetkým, aký je vývoj tejto nebezpečnej choroby v súčasnosti? Hovoríme o tom s LUCIOU DEMESOVOU, zástupkyňou regionálnej hygieničky Regionálneho úrade verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Trebišove.
Aká je momentálne situácia s výskytom syfilisu v okrese Trebišov?
- Za posledných 15 rokov sa v okrese Trebišov vyskytli dve epidémie syfilisu. Prvá trvala od roku 2002 do roku 2006. Druhá epidémia sa začala v januári 2010 a pretrváva do súčasnosti. Prvé dva roky aktuálnej epidémie sme sledovali nárast počtu chorých a následne od roku 2012 počet chorých každoročne klesal. K opätovnému nárastu chorobnosti na syfilis došlo v roku 2016, keď bolo hlásených spolu 81 nových ochorení. V roku 2017 pokračoval epidemický výskyt tohto ochorenia. Ku koncu novembra minulého roku bolo spolu hlásených 105 nových ochorení a k záveru roka pribudlo ešte ďalších desať chorých na syfilis. Z hľadiska pohlavia je chorobnosť na syfilis za celé obdobie druhej epidémie porovnateľná u mužov aj u žien. Len v roku 2017 ochoreli viac mužov. Treba ale povedať, že v ostatných dvoch rokoch došlo k nárastu chorobnosti aj v mladších vekových skupinách.
Kto je zdrojom tejto nákazy a ako sa syfilis šíri?

- Zdrojom, teda prameňom nákazy je chorý človek v prvom alebo druhom štádiu choroby. U neliečeného syfilisu môže toto obdobie nákazlivosti, teda prenášania, trvať 2 až 4 roky. Syfilisom sa možno nakaziť pohlavným alebo sexuálnym stykom. Sú to najčastejšie formy prenosu baktérie, spôsobujúcej syfilis. Preto sa syfilis zaraďuje medzi sexuálne nákazy. Prenos ochorenia je možný aj znečistenými predmetmi, ktoré chorý na syfilis používa v čase, keď sa z jeho tela baktérie vylučujú, napríklad zubnými kefkami, uterákmi, oblečením a podobne. Takýto prenos je ale zriedkavý. Šírenie tejto choroby je trestný čin, čo už rieši aj polícia.
Na nedávnej vedeckej pracovnej schôdzi odborníci upozorňovali aj na problém u tehotných žien...
- Infekcia sa prenáša aj z nakazenej tehotnej ženy na plod počas tehotenstva. K tomu dôjde len vtedy, ak tehotná žena nechodí do poradne ku gynekológovi počas tehotenstva a nelieči sa na zistený syfilis. Šírenie infekcie podporuje promiskuita, teda časté striedanie sexuálnych partnerov, nedodržiavanie zásad bezpečnejšieho sexu, ale aj nízka hygienická úroveň v domácnosti, kde chorý žije, napríklad nepoužívanie dezinfekčných prípravkov pri upratovaní a praní a podobne.
V ktorých lokalitách je najvyšší výskyt ochorení na syfilis?
- Syfilis sa v okrese Trebišov vyskytol u obyvateľov 24 obcí. Až 77 percent ochorení v okrese bolo v meste Trebišov. V rámci mesta Trebišov sa 88 percent prípadov vyskytlo v prostredí nízkeho hygienického štandardu v marginalizovanej skupine obyvateľstva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín