STRÁŽSKE/VRANOV NAD TOPĽOU. „Veľká časť populácie tu žije v prostredí, ktoré je znečistené polychlórovanými bifenylmi,“ znepokojujúco konštatujú v rozhovore pre týždenníky MY odborníci zo Slovenskej zdravotníckej univerzity.
Problémy sa týkajú aj detí.
Rozhovor vyšiel vo Vranovských novinách a ďalších týždenníkoch MY na východe.

Chováte doma sliepky či prasatá a veríte, že produkty z nich sú zdravšie ako tie z obchodu? Vďaka „dedičstvu“, ktoré ostalo v Strážskom po výrobe polychlórovaných bifenylov, to tak nie je.
Žijeme totiž v znečistenom prostredí. Nebezpečné látky sa dlhodobo hromadia v telách zvierat aj ľudí a majú vplyv aj na náš zdravotný stav.

O probléme sa Vranovské noviny a týždenníky MY na východnom slovensku rozprávali s Ľubicou Murínovou a Tomášom Trnovcom z Oddelenia environmentálnej medicíny Fakulty verejného zdravotníctva Slovenskej zdravotníckej univerzity, ktorí sa týmto problémom zaoberajú už viac ako 10 rokov.
Čo sú to PCB látky?
„Sú to látky vyrobené človekom, ktoré sa používali na celom svete od 20. do 80. rokov minulého storočia. Potom už ich výrobu zakázali. Na východnom Slovensku sa vyrábali v Chemku Strážske A v roku 1984 bola ich výroba ukončená.“
No stále sú tu a to nielen v znečistenom životnom prostredí...
„Odpad PCB látok je uložený v skladoch v Chemku Strážske (podľa niektorých zdrojov od 600 do 1 000 ton pozn. red.), ale stále tu máme aj otvorený zdroj znečistenia životného prostredia a to je odpadový kanál Chemka Strážske, ktorý sa napája na rieku Laborec.“
A tam sa ako dostávajú?
„PCB látky tam už sú naviazané na organické zložky v sedimente. Ak klesne voda a sediment vyschne, do okolia roznáša vietor kontaminované prachové častice. Tieto látky sú perzistentné, teda veľmi ťažko sa odbúravajú. Napriek tomu, že od 84. roku sa už nevyrábajú, okolie Chemka vyčistené nebolo a tie látky tam stále sú. Síce sa rozkladajú, ale len veľmi pomaly.“
Nie je tajomstvom, že PCB látky majú vplyv aj na okolité životné prostredie a aj na človeka. Napokon, potvrdil to aj výskum, ktorý v tejto oblasti vediete.
„Robili sme výskum a jeho výsledky sme porovnali s výsledkami populácie inde v Európe a vo svete. Naozaj, na východnom Slovensku žije veľká časť populácie v prostredí, ktoré je znečistené polychlórovanými bifenylmi. Na základe dostupných údajov na svete nie je populácia viac exponovaná PCB ako populácia žijúca v dosahu zdroja znečistenia na východnom Slovensku.“
Aký vplyv môže mať zvýšená koncentrácia PCB látok na človeka?
„Podľa dostupnej literatúry má dlhodobá expozícia PCB dokázateľne vyššie riziko poškodenia sluchu, poškodenia štítnej žľazy a narušenia vývoja detí. Hromadia sa dôkazy o tom, že PCB poškodzujú hormonálny systém človeka i zvierat, teda patria medzi endokrinné rozrušovače. Je potrebné uvedomiť si, že tieto látky prechádzajú cez placentu.
Teda dieťa sa s nimi prvýkrát stretáva už v maternici matky.
Ženy, ktoré žijú v oblasti znečistenej PCB látkami, majú ich vyššiu koncentráciu v materskom mlieku, keďže PCB látky sa nachádzajú v tukoch, ktoré materské mlieko obsahuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín