TREBIŠOV. V tomto týždni od pondelka do piatku organizuje Okresné riaditeľstvo (OR) Policajného zboru (PZ) v Trebišove viaceré preventívne aktivity zamerané na problematiku násilia páchaného na ženách.
Podnetom bol Medzinárodný deň eliminácie násilia na ženách.
Priestor dostali policajti najmä v špecializovaných zariadeniach pre chránené osoby, predovšetkým pre ženy a deti, ktoré sú aj v Trebišovskom okrese.
„Násilie na ženách je závažným a čoraz viditeľnejším celospoločenským problémom. Zasahuje veľkú skupinu žien, dotýka sa rôznych oblastí od detstva po dospelosť. Postihuje ženy všetkých kategórií, všetkých sociálnych vrstiev, kultúr a etnických skupín. Ide pritom o porušenie ľudských práv a formu diskriminácie žien. Sú to všetko činy rodovo podmieneného násilia, ktoré majú alebo môžu mať za následok telesnú, sexuálnu, duševnú ale aj ekonomickú ujmu alebo utrpenie žien vrátane vyhrážania sa takýmito činmi, nátlaku alebo svojvoľného zbavenia slobody, či už vo verejnom alebo v súkromnom živote," povedal nám v krátkosti nosnú myšlienku celotýždňových aktivít Radoslav Fedor, riaditeľ OR PZ v Trebišove.
Ide aj o ženské obete
V Trebišovskom okrese za uplynulých 10 mesiacov zistili 80 prípadov násilnej kriminality, z ktorých 63 skutkov aj objasnili.
„V rodinách, v ktorých sa odohráva domáce násilie, najčastejšie medzi trestné činy zaraďujeme týranie blízkej a zverenej osoby, úmyselné ublíženie na zdraví, nebezpečné vyhrážanie, vydieranie, znásilnenie, sexuálne zneužívanie," konštatoval Fedor.
Od začiatku tohto roka v okrese zaznamenali šesť prípadov týrania blízkej a zverenej osoby, z ktorých štyri objasnili.
V piatich prípadoch išlo o ženskú obeť.
Z celkového počtu takmer 30 úmyselných ublížení na zdraví bolo 22 prípadov objasnených, pričom v ôsmich išlo o obete žien.
Ďalej z 22 zistených skutkov nebezpečného vyhrážania v 17 prípadoch boli poškodenými osobami tiež ženy.
Zo spomínaných počtov prípadov boli do konca októbra ukončené návrhom na podanie obžaloby tri pre týranie blízkej a zverenej osoby, 13 prípadov úmyselného ubliženia na zdraví a 21 prípadov nebezpečného vyhrážania.

Žiaľ, domáce násilie vykazuje istý stupeň latencie, pretože obete trestných činov majú často obavy o svoj život a neoznámia protiprávne konanie partnerov.
Preto by podľa riaditeľa OR PZ nemalo byť okolie ľahostajné, ak dochádza k násiliu.
„Oznamovateľ by mal volať políciu na známe číslo 158. Môžu to urobiť anonymne na prokuratúre, súde alebo aj na príslušnom úrade práce," dodal Fedor.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín