TREBIŠOV. Autorom umeleckého diela je akademický sochár Ján Leško, ktorý spodobnil svätca Jozafáta, mnícha, rehoľného kňaza, biskupa i mučeníka.
Socha je umiestnená pred budovou Cirkevnej strednej odbornej školy sv. Jozafáta v Trebišove.
Odhalenie a vysvätenie vzácnej sochy
Mučeník Jozafát Kuncevič, arcibiskup mesta Polock na západnej Ukrajine, je duchovnou dominantou tejto strednej školy, ktorej zriaďovateľom je košická Gréckokatolícka eparchia.
Na počesť odhalenia a vysvätenia sochy odznela minulý týždeň archijerejská svätá liturgia v trebišovskom gréckokatolíckom chráme, ktorú celebroval vladyka Milan Chautur.
„Život a činnosť Jozafáta Kunceviča pútali pozornosť z rôznych uhlov pohľadu. Jeho aktívne pôsobenie spadá do obdobia naplneného reformnými tendenciami,“ predstavil v krátkosti myšlienky o sv. Jozafátovi kňaz Martin Mráz.
Zdôraznil, že zrejme tam je potrebné vidieť zárodky jeho snáh reformovať náboženský a mníšsky život.
Odporcovia pobúrili verejnosť
Odporcom jeho zjednocovacích aktivít sa podarilo proti nemu pobúriť verejnosť vo Vitebsku. Prepadli ho v jeho biskupskom dome, zbili a usmrtili. Jeho telo hodili do rieky Dvina.
Keď o niekoľko dní voda vyplavila Jozafátovo telo, pochovali ho najprv v Polocku a neskôr v Biale. Počas prvej svetovej vojny rakúski vojaci previezli jeho telesné pozostatky do Viedne.
V roku 1949 ich previezli do Ríma, kde sú uložené v Chráme sv. Petra pod oltárom sv. Bazila Veľkého. Polockého arcibiskupa a mučeníka Jozafáta vyhlásil za blahoslaveného v roku 1643 pápež Urban VIII. a za svätého Pius IX. pred 150 rokmi.
Slávnostného aktu odhalenia a vysviacky sochy sa zúčastnila široká verejnosť. Peter Orenič, riaditeľ školského úradu Gréckokatolíckej eparchie v Košiciach odovzdal autorovi sochy Jánovi Leškovi ďakovný list.
Riaditeľ cirkevnej strednej školy Slavomír Partila autora umeleckého diela predstavil prítomným a zároveň poďakoval za nezištný počin, ktorý navždy bude reprezentovať dobré meno školy.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín