MICHALOVCE. Budúci zdravotnícki asistenti budú môcť získavať vedomosti z anatómie v 3D priestore.
Na Strednej zdravotníckej školy v Michalovciach vo štvrtok slávnostne otvorili špeciálnu učebňu, v ktorej sa študenti budú učiť pomocou virtuálnej reality.
Anatómia sa kvôli veľkému rozsahu učiva i latinským názvoslovia radí medzi jeden najnáročnejších predmetov.
Nenáročný spôsob výučby
„Súčasne je to nosný predmet vo všetkých zdravotníckych študijných odboroch. Virtuálna realita predstavuje pre študentov nenáročný spôsob, ako získavať poznatky formou akejsi hry a osvojiť si ich tak jednoduchšie a rýchlejšie u na hodine,“ povedal Dušan Žaludko, riaditeľ michalovskej strednej zdravotníckej školy.
Aplikácia, ktorú upravili pre potreby strednej školy bude obsahovať všetky zložky ľudského tela, teda svaly a kosti, cievy, nervy, orgány či jednotlivé sústavy.
Škola plánuje, že virtuálnu realitu na štúdium anatómie denne využije do sto študentov prevažne prvých ročníkov.
„Interaktívny spôsob výučby zlepšuje sústredenosť študentov na báze zážitkového učenia, zapája do procesu viaceré zmysly, zvyšuje motiváciu i rýchlejšie osvojenie poznatkov už na vyučovacej hodine. Taktiež zlepšuje priestorovú predstavivosť a lepšie zapamätanie učiva,“ uviedla Martina Čupalková, zástupkyňa riaditeľa a zároveň učiteľka odborných zdravotníckych predmetov.
Ľudsky organizmus v troch dimenziách
„Študenti budú môcť vďaka aplikácii vidieť jednotlivé štruktúry ľudského tela z rôznych perspektív. Môžu ich interaktívne otáčať, nakláňať, zväčšovať či oddeľovať tak, akoby mali reálne sústavy ľudského tela pred sebou,“ vysvetlil doktor Tomáš Brngál, ktorý spolu s informatikom Milošom Svrčekom aplikáciu vytvoril.
Brngál podotkol, že žiaci konečne uvidia, ako ľudský organizmus vyzerá v troch dimenziách, lebo doteraz sa to učili prevažne z obrázkov v učebniciach a učivo tak pochopia oveľa lepšie a rýchlejšie.
„Aplikácia navyše obsahuje aj prvky gamifikácie. Študenti si tak môžu napríklad hravou a interaktívnou formou otestovať, či poznajú ten - ktorý sval,“ opísal Brngál.
Aplikácia zároveň obsahuje pomenovania jednotlivých častí tela v slovenčine i latinčine, ale aj ich základnú charakteristiku.
Na projekte spolupracuje aj rodený Michalovčan Michal Tkáč, ktorý sa pridal do tímu takmer pred dvoma rokmi a má na starosti vizuál 3D aplikcie. pracuje na projekte.
„Je to absolútne skvelá vec. Sme generácia mladých ľudí, ktorá má možnosti vzdelávať sa novými technológiami. Celý tento trend vo virtuálnej realite je extrémne rozšírení aj vo svete a som veľmi rád, že sme ho priniesli aj do Michaloviec,“ povedal Tkáč.
Prvá stredoškolská učebňa na Slovensku
Virtuálna anatomická učebňa v metropole Zemplína je prvá svojho druhu na strednej škole.
Celkové náklady na zriadenie učebne sa vyšplhali na 40-tisíc eur, vybavenie pozostáva z desiatich setov pre virtuálnu realitu a jednej 55-palcovej interaktívnej obrazovky.
Okrem Michaloviec bude v rámci projektu otvorená aj druhá virtuálna anatomická učebňa, na strednej škole v bratislavskej Petržalke.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín