MICHALOVCE. Poľský výtvarník a ilustrátor je regionalista celou svojou dušou. Od detstva ho obdiv otcovho talentu viedol k výtvarnému umeniu.
Mariusz Bajek je rodák zo Stalowej Woli. Vo svojej výtvarnej tvorbe často zobrazuje sakrálne námety ako kríže, kaplnky, kostoly a katedrály. V Michalovciach vystavuje opäť, po pätnástich rokoch.
Pominuteľná architektúra
Obľúbenou témou jeho kresieb je aj stará drevená architektúra malých miest a dedín. Je to takzvaná živá existujúca architektúra, v ktorej sa akoby zastavil čas pre zachovanie ďalším generáciám.
„Autor touto tvorbou približuje časom pominuteľnú architektúru hlboko zakorenenú v tradíciách a srdciach každého z nás. Kresby vytvára pri každodenných prechádzkach, ktorým venuje každú chvíľu svojho voľného času. Sleduje krásu okolia a na papier sa snaží zachytiť to, čo môže v priebehu niekoľkých rokoch práve pôsobením času prestať existovať,“ povedala Marianna Chvastová zo Zemplínskeho osvetového strediska v Michalovciach.
V Michalovciach po druhýkrát
Spoločne s manželkou Žofiou, ktorá jeho kresby dopĺňa textami o histórii a architektonických štýloch objektov, navštevujú vzácne miesta spolu. Svoje práce prezentuje na samostatných i kolektívnych výstavách v rodnom Poľsku i na Slovensku.
„Autor získal za svoju umeleckú tvorivosť mnoho ocenení. Kresba je výhradnou technikou jeho tvorby. I preto sa výstava nesie pod týmto jednoduchým a predsa najvýstižnejším názvom. Talentovaný výtvarník nie je na Slovensku prvýkrát. Je to presne 15 rokov, keď bol jedným z účastníkov výtvarného plenéru na Morskom oku. V tom čase premiérovo vystavoval svoju kreslenú tvorbu v Michalovciach,“ uzavrela Chvastová.
Cerkvi a drevené mestečká
Podľa samotného autora Mariusza Bajeka je kresba poctivé umenie, v ktorom nie je priestor na podvádzanie. Svojou tvorbou poukazuje na rôznorodosť, skvostnú drevenú architektúru i časy dávno minulé.
„Výstava sa skladá z dvoch cyklov. Jeden prezentuje cerkvi pohraničia, objekty sakrálne, gréckokatolícke i pravoslávne. A druhý cyklus predstavuje drevené mestečká, ktoré akoby zostali v čase. Poukazujem na rôznorodosť pohraničia, nie je to len línia na mape. Sú to rôzne kultúry, ktoré sa prelínajú,“ povedal Bajek.
Spolu s manželkou sú autormi viacerých publikácií, napríklad Perly architektúry – kaplnky v okolí Stalowej Woli, Chrámy pohraničia i Zastavenie v čase.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín