MICHALOVCE. Výborné výkony tanečníkov, zimomriavky a potlesk v stoji. Taký bol program folklórneho súboru pri príležitosti 60. výročia.
Vznik FS Zemplín, ktorého súčasťou sú od začiatku hudobná, spevácka a tanečná zložka, sa datuje do roku 1957.
Jeho prvý umelecký vedúci bol Štefan Ircha a choreografka a tanečná pedagogička dnes 94-ročná Helena Moravčíková.
„Tie naše začiatky boli veľmi ťažké a také všelijaké za tej doby. Potenciál zemplínskej piesne je však taký mocný, povedala by som až nezničiteľný,“ uviedla Moravčíková.
Duša súboru
Neskôr prišiel do súboru aj Milan Hvižďák, ktorý v ňom pôsobí dodnes.
„Šesťdesiat rokov folklórneho súboru je nádherný vek a stráviť v súbore 57 rokov, to tiež niečo znamená. Stálo ma to hlavne veľa hodín, dní, mesiacov, rokov i veľa lásky, tvrdej práce a zodpovednosti,“ povedal Hvižďák.
Umelecký vedúci je označovaný aj za dušu súboru a tento rok oslávi úctyhodných 80 rokov.
„Náhodou to tak vyšlo, že ja oslavujem osemdesiatku, veľký súbor šesťdesiatku a detský súbor Zemplínik 45 rokov. Netreba však zabúdať, že som v takom veku, kedy už musím rozmýšľať, čo ďalej a či to zdravotne bude všetko v poriadku. Nápadov mám v hlave ešte veľa, možno aj na ďalších desať rokov, ale ide tú o silu, zdravie, nadšenie a elán. Proti veku niet lieku,“ dodal Hvižďák.
Neutíchajúci potlesk
Folklórny súbor Zemplín neostal svojej povesti nič dlžný a za svoj výkon bol odmenený neutíchajúcim potleskom.
Divákov program folkloristov nadchol. „Bolo to naozaj úžasné. Vidieť, že je za tým nekonečná drina, no napriek tomu všetci účinkujúci ukázali, že ich to baví a teší. Každý milovník folklóru musel mať husiu kožu,“ povedala Eva Mihalíková.
Diváci mali možnosť vidieť aj starších členov, ktorí spomínali na úplné začiatky. Predstavené boli aj jednotlivé zložky a ich minulosť.
Všetko to bolo doplnené tanečnými choreografiami, hudobnými a speváckymi vstupmi.
Prípravy galaprogramu trvali približne rok a pol. Celkovo na pódiu vystúpilo takmer deväťdesiat členov súboru, ktorí vytvorili viac ako dvojhodinový program.
K jubileu blahoželali zástupcovia viacerých folklórnych zoskupení z celého Slovenska i predstavitelia mesta a kraja.
Región východného Slovenska
Folklórny súbor Zemplín sa svojou tvorbou zameriava najmä na región východného Slovenska.
Okrem Zemplína sú to aj Spiš, Šariš či Abov.
Má za sebou okrem klasických vystúpení aj úspešné komponované programy venované svadobným zvykom na Zemplíne, Rusínom žijúcim na Slovensku a v programe Cesty za tancom prezentovali tance východného Slovenska po určitej geografickej línii.
Súbor vychoval počas 60 rokov spolu desať generácií folkloristov. Medzi nimi i známe mená ako Ján Ďurovčík, Milan Zimnýkoval, Vladimír Šoltýs alebo Pavol Širák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín