MICHALOVCE. Pozorovaniu, mapovaniu a dokumentovaniu sa venuje zanietený entomológ už viac ako štyridsať rokov.
Svet hmyzu je podľa Rudolfa jedinečný, tajomný a fascinujúci.
„Chrobáky sú vďačnou a zaujímavou skupinou živočíchov. Zároveň sa radia medzi najúspešnejší živočíšny rad na planéte. Dokonca majú svoje miesto aj v ľudových povestiach po celom svete,“ povedal Gabzdil.
Chrobáky v ľudových povestiach
Starí Egypťania napríklad uctievali chrobáka Skarabea valiaceho guľôčku z exkrementov a považovali ho za symbol zmŕtvychvstania.
Náš najväčší európsky chrobák – Roháč veľký, nemá najlepšiu povesť u Germánov.
„V ich predstavách prenáša vo svojich obrovských hryzadlách žeravé uhlíky a spôsobuje požiare. V legendách juhoamerických Indiánov je veľkými rohmi ozbrojený chrobák stvoriteľom sveta, naopak v poverách domorodcov juhovýchodnej Ázie je symbolom zla a diabla. Bystrušky sa napríklad dostali do Čínskych legiend ako perly princeznej Wu. Lienka sedembodková zosobňuje lásku a šťastie. Jednoznačne môžeme povedať, že chrobáky sú takou rozporuplnou skupinou, že si zaslúžia našu pozornosť.“
Obrnení rytieri hmyzieho sveta
O entomológiu sa začal Rudolf zaujímať už ako desaťročný chlapec.
„Prvý chrobák, ktorého som našiel a pozoroval, bol prekvapujúco najväčší vodný chrobák, vodomil čierny. Objavil som ho v Rumunsku, keď som bol s rodičmi na dovolenke. Neskôr mi otec doniesol od jedného lesníka dve skrinky s chrobákmi a už som tomu úplne prepadol. Neviem to vysvetliť, ale tí obrnení rytieri hmyzieho sveta mi učarovali na celý život.“
Postupne sa pustil do štúdia potrebnej literatúry, bionómie a morfológie hmyzu.
Na otázku, ktorý chrobák je jeho srdcovou záležitosťou, odpovedá, že sa mu páčia všetky.
„Chrobák nemusí vynikať veľkosťou ani sfarbením, stačí ak ma zaujme jeho spôsob života. V každom prípade je to výzva. Zberu chrobákov predchádza úmorná práca pri štúdiu odbornej literatúry a typovaní vhodných lokalít so živnými drevinami, na ktorých prebieha životný cyklus. Bežní ľudia tento svet podceňujú, a pritom v ich záhradách, v tráve a v lese sa odohrávajú úžasné veci. Ja tento drobný svet pod našimi nohami nazývam džungľa v tráve.“
Na svete existuje podľa Rudolfa viac ako pol milióna druhov hmyzu a na Slovensku je ich takmer osemtisíc.
Najväčšie merajú viac ako dvadsať centimetrov a tie najmenšie iba tretinu milimetra.
Záľuba bohatých čudákov
„Niekedy sa zbieranie chrobákov považovalo za výsadu bohatých ľudí, možno aj preto ich považovali sa čudákov. Hmyz zbierali aj milionárske rodiny Rockefellerovcov či Rotschildovcov. Tie dodávali tomuto zberateľstvu určitý „šmrnc“ a záruku vedeckosti.“
V súčasnosti sa však v entomológii stretávajú odborníci aj s rôznou formou kšeftárov a ľudí, ktorí chrobáky nezbierajú zo záľuby pre vedecké účely, múzeá alebo ako dokladový materiál budúcej generácie, ale pre zisk.
„Sú ochotní klamať, kradnúť a pod rôznymi zámienkami sa votrieť medzi skutočných milovníkov entomológie, ťahať z nich lokality i biologické údaje. Navštevujú stanovištia vzácnych druhov hmyzu a ten následne predávajú aj na burzách a internetových obchodoch,“ vysvetľuje Rudolf, ktorý už roky spolupracuje s pracovníkmi štátnej ochrany prírody, profesionálnymi ochranármi, vedeckými pracovníkmi a kurátormi slovenských i svetových múzeí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín