TREBIŠOV. Pracovníci Mestského hospodárskeho strediska (MsHS) opravujú botanický skleník. Vymenia 162 štvorcových metrov zasklenia v jeho prvej časti.
Rekonštrukčné práce väčšieho rozsahu v areáli MsHS začalo mesto ešte v roku 2013, keď Stredisko obnovilo základový betónový múr v dĺžke 15 metrov.
Vlani vymenilo 80 štvorcových metrov sklenenej výplne botanického skleníka.
V tomto roku prebiehajú práce v jeho prvej časti, kde sa celkovo vymení plocha 162 m² zasklenia. Práce by mali byť hotové do polovice októbra.
„Zamestnanci doteraz opravili a vystužili kovové konštrukcie, opatrili ich ochranným náterom a vymenili zasklenie,“ povedala referentka pre komunikáciu, propagáciu a styk s médiami na mestskom úrade Martina Mištaničová.
V rekonštrukcii budú pokračovať
Celkové náklady na rekonštrukciu prvej časti botanického skleníka dosiahli 1 200 eur.
„V cene rekonštrukcie sú zahrnuté stavebné štrky, cement, sklenené tabule, farby, štetce, spojovací materiál a železné profily, tvoriace výstuž oceľovej konštrukcie skleníka,“ spresnila.
Snahou mesta je pokračovať v rekonštrukcii skleníka aj v budúcom roku, kedy príde na rad výmena sklenených výplní nad vykurovacou časťou skleníka.
Slúži aj školákom
Botanický skleník v areáli MsHS má dlhú tradíciu. Jeho budova bola postavená už v roku 1958.
„Skleník je v severnej časti areálu hospodárskeho strediska, kde nadväzuje na hospodársku budovu. Interiér je rozdelený do troch samostatných častí s rozdielnou teplotou a vlhkosťou vzduchu, z čoho vyplývajú aj ich rozdielne funkcie,“ informovala Mištaničová.
V najrozľahlejšej a zároveň centrálnej časti sú vo voľnej pôde vysadené tropické a subtropické druhy rastlín.
Svojou majestátnosťou tu zaujmú staré fikusy, obrovské juky či ďatľovník.
V hojnom počte sú tu zastúpené aj paprade, aloe, strelície kráľovské, kaly, agáve, asparágus a iné rastliny.
Dominantou je umelé jazierko s okrasnými karasmi, slúžiace ako zásobáreň vody.
„Azda najdôležitejšou časťou je miestnosť, v ktorej sa pestujú mladé jedince pelargónií, ktoré slúžia ako výzdoba stĺpov verejného osvetlenia, a niektoré druhy letničiek. Treťou časťou skleníka je expozícia sukulentných a suchomilných rastlín ako sú kaktusy, tučnolisty, zelence, mediteránne bylinky,“ povedala Mištaničová.
Priestory skleníka slúžia aj ako náučný priestor na školské exkurzie, ale aj verejnosti počas rôznych podujatí, ktoré organizuje mesto Trebišov v spolupráci s partnerskými organizáciami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín