ČERHOV. V tokajských obciach Čerhov, Malá a Veľká Tŕňa vládol v sobotu čulý ruch. Schádzali sa sem tisíce návštevníkov na Tokajské vinobranie.
V oddychovom centre v Čerhove vítalo hostí množstvo stánkov s rôznou ponukou gurmánskych lahôdok, ale najmä tu voňalo čerstvým burčiakom a tokajským vínom z minulých ročníkov.
V kopcoch nad Čerhovom ešte v piatok k večeru absolvovalo niekoľko desiatok otužilcov Beh tokajskými vinicami.
V areáli Domu tradícií zase gazdinky rozpálili klasickú pec, aby tradičným spôsobom a podľa receptov starých materí členovia miestnej folklórnej skupiny Strapec napiekli veľké bochníky chutného bieleho chleba.
Ten tu kedysi piekli nielen pri oberaní hrozna, ale rozvoniaval v domácnostiach po celý rok.
Vládla dobrá nálada
V oddychovom centre od rána vyhrávala muzika, schádzali sa tu skupinky hostí z rôznych kútov Slovenska, ale bolo počuť aj jazyk maďarský, poľský a anglický.
Vlaky a autobusy privážali množstvo mladých i starších, ktorí sa tešili dobrej pohode, relaxu, mnohí si užívali aj slnečné lúče.

Bolo čo obdivovať. Ručne vyrezávané predmety do domácnosti, detské hračky, ale aj iné tradičné predmety ľudových remeselníkov.
Niektorí prišli s ponukou až z Oravy. Po nich dokonca zostali v oddychovom centre aj vyrezávané lavičky.
S ukážkou zapletania lana sa návštevníkom predstavili aj zamestnanci Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína, inak nositelia svetového rekordu v tomto starodávnom remesle.
Hostia tokajského vinobrania sa iste príjemne cítili aj pri počúvaní ľudových piesní.
Žilky im rozihrali najmä domáci folklóristi z FS Strapec, ale aj Omladzina z Novosadu a Vidumanec z Kuzmíc.
Vynikajúca nálada vládla aj pri gazdovských tokajských pivniciach, slovenských národných kultúrnych pamiatkach vo Veľkej a Malej Tŕni.
Od predpoludnia sa na amfiteátri vo Veľkej Tŕni striedali viaceré folklórne skupiny. Domáci Tokaj, Dvorianski parobci a Jarina zo Zemplínskej Novej Vsi.
S pohárom od pivnice k pivnici
Areál pivničných portálov, kde je ich sústredených vyše 30, je príjemným prostredím na relax.
Návštevníci s pohárom v ruke putovali od pivnice k pivnici, vymieňali si poznatky o chutí jednotlivých ponúkaných vín, ale mnohí si v skupinkách posedávali a políhavali v tráve, evidentne spokojní s pohostením.
Kým jedni prichádzali a pohostili sa gurmanskými špecialitami v blízkosti amfiteátra, iní sa tratili v pivniciach.
Vo Veľkej Tŕni ich tentoaz bolo otvorených štrnásť. Údajne, ak by tu všetky podzemné pivnice spojili, vytvorili by takmer 2,5-kilometrový tunel.
V srdci Vinohradníckej oblasti Tokaj, v obci Malá Tŕňa, sú pivnice sústredené v jednom okruhu.
Spoločnosti vyznávačov kráľovského moku do rytmu vyhrávala a spievala skupina Paričovčan z Trebišova.
Gazdinky ponúkali klasický chlieb s masťou a cibuľou, škvarkovými pagáčmi, ale aj orechovými a makovými koláčmi. Tak ako kedysi bolo pri vinobraní zvykom.
No aj teraz, kým sa hostia zabávali, iní vlastníci vinohradov zase oberali hrozno, aby z neho vyrobili nové víno.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín