MICHALOVCE. V minulosti mali Židia v Michalovciach silné zastúpenie, na prelome 19. a 20. storočia tvorila táto komunita takmer tretinu obyvateľstva mesta.
Množstvo michalovských Židov zahynulo v koncentračných táborov.
Mesto na nich nezabúda, a preto si ich pamiatku rozhodlo uctiť miniatúrou židovskej synagógy, ktorú slávnostne odhalili v piatok 8. septembra.
Vyhotovil ju sochár Leško

Pamiatka sa nachádza na Námestí osloboditeľov a jej autorom je akademický maliar Ján Leško.
Na miniatúre môžete nájsť historické fakty v slovenskom, anglickom, hebrejskom jazyku a v Braillovom písme a tiež prepojenie prostredníctvom QR kódu na ďalší zdroj informácií.
„Túto iniciatívu mesta som uvítal. Aj mne sa zdalo, že v Michalovciach nemáme dôstojne pripomenutý tento historický problém ako je zbúraná synagóga, tisícky deportovaných ľudí a tak ďalej. Nosil som v hlave, že by sme na miniatúru dali mená týchto ľudí. Avšak videl som v tom viacero problémov. Historický – dopátrať sa k všetkým menám, psychologický – aby sme na niekoho nezabudli, a výtvarný – ako tam tých štyritisíc mien dostať. Tak som z tejto idey upustil. Nechali sme to vo forme pamiatky, vo forme miniatúry synagógy, s ktorou prišlo mesto. Snažil som sa urobiť čo najvernejší model. Pracoval som na tom približne rok,“ uviedol trebišovský rodák Ján Leško.
História spojená so Židmi
Budovu židovskej synagógy dokončili v roku 1888 a nachádzala sa na mieste dnešnej polikliniky. Zbúrali ju v roku 1976.
„Michalovce sú mestom, kde židovská tradícia siaha až do 17. storočia. V istom období boli centrom ortodoxného židovstva. Žili tu mnohé významné osobnosti nielen z radov rabínov, ale aj lekárov, lekárnikov a iných. V 30. rokoch mala dokonca táto skupina obyvateľstva početné zastúpenie v mestských orgánoch. Časť histórie nášho mesta je spojená so Židmi, preto je našou povinnosťou o tom hovoriť. Cítime akýsi dlh voči minulosti, je to forma ospravedlnenia za to, čo sa v Michalovciach udialo. V neposlednom rade sme chceli našim občanom aj návštevníkom mesta priblížiť, že tu mohla byť jedna architektonická pamiatka – židovská synagóga, ktorá bola v centre mesta a dlho bola jeho ozdobou,“ poznamenal primátor mesta Viliam Zahorčák (Smer).

Aj výstava fotografií
Názov projektu je Non possumus obliviscere, teda Nesmieme zabudnúť.
Jeho cieľom je priblížiť informácie o holokauste a udalostiach v rokoch 1939 až 1944 v Michalovciach širokej verejnosti.
Z takmer šesťtisíc židovských mužov, žien a detí z Michaloviec bolo v období rokov 1942-44 deportovaných do koncentračných táborov v Osvienčime 3 565.
„Súčasťou projektu je aj výstava fotografií so židovskou tematikou v rámci Galérie pod nebom. Pri tejto príležitosti bol vytvorený aj bulletin a pripravujú sa tiež Špacirki po varošu, prechádzky s historikom po stopách židovstva v Michalovciach. Projekt bol financovaný z dotácie Ministerstva spravodlivosti SR sumou 10-tisíc eur a z rozpočtu mesta 1 500 eur. Mesto sa týmto projektom usiluje oživiť spomienky, pripomínať nedávnu históriu mesta, vychovávať a vzdelávať, aby sme tak predchádzali všetkým formám antisemitizmu, rasizmu, xenofóbie a iným prejavom intolerancie,“ prezradila michalovská hovorkyňa Iveta Palečková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín