TREBIŠOV. V ostatných týždňoch boli Trebišovčania, ale nielen oni, svedkami mnohých kultúrno-spoločenských, ale i motoristických podujatí.
Pred niekoľkými dňami mladí umelci združení v OZ Kontex a galérie Koniareň v Trebišove usporiadali dve paralelne prebiehajúce podujatia v uliciach mesta, v historickom parku a v galérii Koniareň (oproti Daňovému úradu).
Samotní organizátori boli milo prekvapení záujmom verejnosti o tieto nezvyčajné a netypické aktivity.
V poradí už šiesty ročník sympózia a festivalu súčasného umenia vo verejnom priestore mesta Trebišov pod názvom Intervencie 2017 súčasne prebiehal spolu s workshopom Park camp.
„Podujatie Intervencie sa sústreďujú na umenie priamo v uliciach mesta. Určené sú absolventom a etablovaným umelcom, ktorí sa tento rok zamerali na tému vysťahovalectva a migrácie z rodného domova.
Snové a surrealistické motívy
Oslovených bolo desať umelcov. Vzniklo dvanásť intervencií.
Podujatie odštartovalo v galérii Koniareň v rámci ukončenia výstavy Dávida Demjanoviča a Jarmily Mitríkovej. Obaja autori vytvorili pre toto podujatie bilbord technikou „pyrografie“ (vypaľovanie ohňom), kde znázornili snové a surrealistické motívy odchádzania za prácou. Bilbord je umiestnený dočasne pri kúpalisku pred vstupom do parku.
Ďalšou intervenciou tej istej dvojice je netradičná prezentácia básne od Miroslava Válka z roku 1961 na reklamnom LED paneli v uliciach mesta.
„Na začiatku podujatia sa predstavila dvojica Fero Király a Jakub Pišek s audiovizuálnou performance v parku pri amfiteátri, kde dvojica odohrala koncert a interpretovala súčasného skladateľa Philipa Glassa,“ vysvetlil zámery udalosti Peter Valiska Timečko, jeden z hlavných organizátorov.
Aj pred galériou
Súčasťou prehliadky boli aj sochy a objekty inštalované pred galériou Koniareň, ktoré boli realizované počas sympózia Práci česť! v Prešove organizované Michalom Kačmárom.
Matúš Kolesár vytvoril v blízkosti autobusovej stanice intervenciu na pútač a reklamnú plochu, kde umiestnil svoj „poetický spam“, v ktorom transformoval medzi reklamu svoju poéziu s témou domova.
Pred budovou Sociálnej poisťovne sa zámerne objavil svetelný objekt od Mateja Ivana a Tomáša Kramárka znázorňujúci trojrozmerný svetelný text: Ži doma.
Vladimíra Weiss napríklad v cykle grafík Uplynulé dni reaguje na súčasnú migráciu ľudí za prácou.
Grafiky odratávajú počet strávených dní mimo domova, jednoduchými symbolmi nakreslenými na produktoch, ktoré symbolizujú jednotlivé krajiny, alebo ich cestovanie.
Počet preškrtnutých čiar nám ukazuje či ide o roky strávené za veľkou mlákou bez možnosti návratu, alebo týždne či mesiace strávené opatrovaním ľudí.
V konečnej fáze podujatia bola organizovaná verejná prehliadka na bicykloch s umelcom Petrom Kalmusom, ktorý predviedol pre oko trebišovského diváka niekoľko kontroverzných a rozporuplných performancií.
Park Camp 2017 zaujal
Štvrtý ročník letného workshopu Park camp 2017 sa tento rok tematicky sústredil na akčné umenie vo verejnom priestore mestského parku v Trebišove.
Zámerom projektu bolo osloviť študentov vysokých umeleckých škôl na Slovensku, ktorí by svojimi umeleckými intervenciami oživili park a mesto Trebišov a zároveň, aby si vyskúšali v praxi realizovať site-specific art (miestne špecifické umenie), ktoré reaguje na určité miesto s osobitým „Genius loci“.
Zúčastnilo sa spolu osem študentov, ktorí vytvorili celkovo desať drobných intervencii v prostredí mestského parku.
Workshop odštartoval sprievodnou aktivitou a interaktívnou výstavou pod názvom Recyklované more v prostredí parku v bývalej telocvični, kde sa diváci ako účastníci zapájali do deja prostredníctvom svojej iniciatívy.
Intervencie v teréne boli rôznorodé
Podujatie otvoril kurátor projektu Michal Murin, pôsobiaci na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach a tiež na Akadémii umení v Banskej Bystrici.
Sprevádzal verejnosť vyznačenou trasou podľa mapy s jednotlivými intervenciami, pričom poskytol publiku odborný výklad.
Intervencie, ktoré študenti realizovali priamo v teréne, boli rôznorodé.
Reagovali napríklad na miesto, kde stála pôvodne bývalá reštaurácia Serenáda.
Ambíciou bolo znovu oživiť toto miesto a prinavrátiť formou zvukového umenia ruch a život jedinečnej reštaurácie.
Premaľoval pozostatky vandalizmu
Ďalšou zaujímavou realizáciou bola maľba na vodárensky objekt v areáli parku. Autor zmenil fasádu objektu.
Premaľoval pozostatky sprejového vandalizmu na atraktívnu relaxačnú „destináciu“. Fasáda bola dotvorená videoprojekciou s meditačným aspektom.
Na ostrovčeku bola umiestnená svetelno-zvuková inštalácia, kde zároveň lektori workshopu Eva Tkáčiková a Peter Kalmus, ktorí sa venovali celý týždeň študentom, predviedli jazdu na svetelných bicykloch.
Pred vstupnou bránou do parku bola možnosť vidieť iluzívny bilboard, ktorý bolo potrebné vnímať z určitého bodu a len tak bola možnosť odhaliť skryté tajomstvo zmiznutia mauzólea Andrássyovcov.
Ostatné formy mali skôr povahu akčného resp. performatívneho umenia.
Pred mauzóleom ste mali možnosť stretnúť napr. živú sochu.
Na lúke v dutine stromu stelesnila autorka živý obraz básne zo zbierky Kytice od Karla Jaromíra Erbena.
Pár metrov ďalej vznikla pôsobivá inštalácia z koruny stromu a zapletaných prútov dotvorená projekciou rôznych anorganických štruktúr.
V rámci prehliadky sa návštevník mohol občerstviť v bufete a ďalej pokračovať vyznačenou trasou.
V závere programu bola súčasťou interaktívna súťaž pre deti. Večerné hľadanie fosforových húb malo veľkú odozvu nielen u detí, ale i rodičov.
Mestský park v sobotu večer na pár hodín ožil a ponúkol tak návštevníkom prezentáciu výsledkov v poradí štvrtého ročníka workshopu vizuálneho umenia.
Umenia, ktoré je netypické, nekaždodenné, ale jeho tajomno je potrebné verejnosti približovať, aby v každom detaile na verejnom priestranstve videla alternatívu súčasnosti a reality.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín