MICHALOVCE. V poradí už 48. ročník Zemplínskeho jarmoku priniesol bohatý kultúrny program, ktorý prilákal do centra tisícky návštevníkov.
Obchodnú ulicu zaplavilo takmer 160 stánkov s rôznym sortimentom, občerstvením a gurmánskymi špecialitami.
Parkovisko pred kultúrnym strediskom sa zmenilo na gazdovský dvor a obsadili ho remeselníci zo Zemplína.
Slávnostné otvorenie sa uskutočnilo pred budovou radnice a podujatie pokračovalo na tribúne na Námestí osloboditeľov.
Po oficiálnom otvorení sa predstavili folklórne súbory Hnojňane z Mihaľovec a Detský umelecký súbor Bliz z Ukrajiny.
Popoludní patrilo pódium skupine historického šermu zo Spišskej Novej Vsi.
Orientálna skupina Belies bola príjemným spestrením pred Vranovským chodúľovým divadlom, ktoré vystúpilo s predstavením Jánošík a dvetisíc zbojníkov.
Po nich si evergreeny Karola Duchoňa zaspievali návštevníci s Bandom Ľuba Kuruca.
„Tohtoročný Zemplínsky jarmok hodnotím veľmi pozitívne. Mali sme pomerne veľké množstvo stánkov a spokojní sme aj z toho dôvodu, že bolo výborné počasie, ktoré vždy výrazne ovplyvňuje celkovú jarmočnú atmosféru,“ povedal Viliam Zahorčák, primátor mesta Michalovce.
Živé sochy potreté hlinou
Tohtoročný jarmok priniesol malé prekvapenie, a to živé sochy. Tie pozývali všetkých návštevníkov na jarmok a stretnúť ste ich mohli v centre mesta, ale aj priamo medzi stánkami.
„Nápad so živými sochami vznikol už minulý rok, keď sme tu mali na námestí sochu hrnčiara. Chceli sme oživiť jarmok ničím novým a dúfame, že sa nám to podarilo,“ prezradila Milada Tomková, riaditeľka Mestského kultúrneho strediska v Michalovciach.
O pätnásť živých sôch sa staral hrnčiar Ľubomír Lipai, ktorý sa aktívne venuje výrobe tradičnej pozdišovskej keramiky.
„Živé sochy som prvýkrát videl vo Francúzsku a nechal som sa inšpirovať. Je to zaujímavá novinka a väčšine ľudí sa páči, čo dokazujú aj priaznivé ohlasy. Dobrovoľníci, ktorí sa podujali na túto úlohu, boli natretí keramickou hlinou, jemne rozomletou a zmiešanou s vodou. Pravidelne sme ich museli dotierať a osviežovať vodou,“ prezradil Lipai.
Sochy boli zasadené do obdobia 30. až 40. rokov. Mohli sme medzi nimi vidieť napríklad cestovateľa, rodinku s deťmi, opilca, ale aj zvodné slečny.
„Bola to pre nás výzva a nevedeli sme do čoho ideme. Ľuďom sme spravili radosť a my sme sa zabavili. Na začiatku, ako nás potierali hlinou nám bola zima, ale ako hlina schla, už sme pociťovali to neskutočné teplo,“ zhodli sa Daniel Šipoš a Matej Šimko.
Hrnčiarsky kruh, ktorý si mohli tí odvážnejší vyskúšať, mal na starosti Ján Hura z obce Lúčky (okres Michalovce), ktorý je vyučeným hrnčiarom a dlhé roky pracoval práve vo výrobe pozdišovskej keramiky.
Rekord v tancovaní karičky

V sobotu odštartovali Zemplínske slávnosti, ktoré boli príjemným spestrením jarmoku.
Na 58. ročníku sa predstavili spevácke a folklórne skupiny z regiónu, ale aj z cudziny.
Pódium patrilo folklórnej skupine Chemlon z Humenného, Hnojňanom z Mihaľovec, Ťažkej muzike z Terchovej či folklórnemu súboru Vranovčan z Vranova Nad Topľou.
Živou pozvánkou na tancovanie karičky – tradičného ľudového tanca východného Slovenska, odštartoval popoludňajší program.
Karička sa radí medzi sprievodné podujatie slávnosti a zámerom organizátorov je vytvoriť rekord v počte tancujúcich ľudí na jednom mieste. Čo sa tento rok úspešne podarilo, na námestí tancovalo 444 ľudí.
Pre porovnanie, uplynulý rok sa karičky zúčastnilo len 350 nadšencov.
„Po všetkých tých troch rokoch, ktoré som už mal možnosť tu stráviť, bol tento rok výnimočný práve v tom, že som od začiatku vedel, že ten rekord padne. Bolo skvelé, že sa zapojili aj ľudia pomimo, ktorí len tak priši a okoloidúci. Myslím si, že ľudia to už začínajú chápať, spoznávať a vzniká tu veľmi pekná tradícia,“ povedal lektor folklórnych tancov Miroslav Kisty z folklórneho súboru Zemplín.
Jubilujúci folklórny súbor Zemplín ukončil sobotňajší program na jarmočnej tribúne.
Folklórna nedeľa
Nedeľňajšie popoludnie patrilo detskému programu, v ktorom sa predstavili deti z DFS Kisvárda z Maďarska, DUS Bliz z Ukrajiny či náš domáci DFS Zemplínik.
Po nich sa predstavil FS Klubovanka z Čane a miestne folklórne skupiny.
Večerný program odštartoval vystúpením folklórnej skupiny Svojina z Michaloviec.
Po nich nastúpili 40-roční Hnojňane z Mihaľovec a ich hostia – Ťažká muzika z Terchovej, Muzika Milana Rendoša a FS Čemerňanka.
Folklórny súbor Borievka z Košíc bol záverečným bodom programu Zemplínskych slávností.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín