TREBIŠOV. Sotva uplynuli dva mesiace od hromadného výskytu salmonelózy v Trebišove.
Podľa všetkého ale treba byť sústavne v strehu. Hygienici upozorňujú na mnohé faktory, ktoré v tomto prípade ohrozujú zdravie človeka.
Bakteriálne ochorenia, medzi ktoré patrí aj salmonelóza, sa vyskytujú najmä počas teplých mesiacov roka.
Zvyčajne vzostup výskytu ochorení nastáva v mesiaci jún a zvýšená chorobnosť pretrváva do septembra. Ale ukazuje sa, že nie je to pravidlom.
Preventívne opatrenia zaberajú

„Vlani kulminovala chorobnosť na salmonelózu v SR v septembri, v Košickom kraji v auguste a v okrese Trebišov v júli. Tento rok bola najvyššia chorobnosť v našom okrese, v Košickom kraji, ale aj v SR v mesiaci jún. Avšak za doterajšie obdobie roku 2017 už bola chorobnosť na salmonelózu takmer dvojnásobne vyššia ako za celý rok 2016. Najčastejšie ochoreli na salmonelózu deti vo veku do 5 rokov, osobitne najviac bolo tých, ktoré ešte nedovŕšili ani jeden rok. Ďalšími najčastejšie chorými boli 15-19-roční a seniori. Hlavným pôvodcom ochorení bola Salmonella enteritidis, ktorá je každoročne príčinou 80 a viac percent všetkých ochorení na salmonelózu. Z dlhodobého hľadiska je trend výskytu salmonelózy klesajúci, čo zodpovedá celoplošne prijímaným preventívnym opatreniam ako aj vysokej hygienickej úrovni a bezpečným technologickým postupom pri príprave stravy. Z pohľadu vekovej štruktúry chorobnosti je však potrebné apelovať na bezpečnú prípravu stravy pre malé deti a seniorov, čo znamená predovšetkým uplatňovať technologickú úpravu stravy, ktorá zaručí zničenie pôvodcu nákazy, najmä varenie a dusenie,“ zhrnula doterajší výskyt choroby u nás Lucia Demesová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Trebišove .
Hrubé nedostatky osobnej hygieny
Odborníčka upozorňuje predovšetkým na zvýšenú opatrnosť najmä počas horúcich dní, ale nielen teraz.
Na vyvolanie ochorenia potrebujú totiž salmonely čas, vhodné prostredie a teplotu na rozmnoženie.
Sú odolné voči vonkajšiemu prostrediu a dokážu prežívať aj v sušenom mlieku, pri chladničkových teplotách, aj v mrazených výrobkoch, na kuchynskom náradí, pracovných plochách, obkladačkách a podobne.
Ničí ich 10-minútový var, alebo teplota 70 °C, ktorá pôsobí na potraviny minimálne 30 minút a aj dezinfekčné látky. K prenosu medzi ľuďmi dochádza iba pri hrubých nedostatkoch v osobnej hygiene.
Najčastejšími faktormi prenosu sú jedlá s obsahom nedostatočne tepelne spracovaných vajec, ako sú krémové zákusky, žemľovka s penou, zmrzlina, doma pripravované majonézy a majonézové šaláty.
Odchodom leta a horúcich dní ohrozenie salmonelami nekončí už aj preto, lebo mnohé „dobroty“ z domácej kuchyne konzumujeme aj počas roka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín