SOBRANCE. Russayova vilka od svojho otvorenia v decembri 2016 hostila už svoju štvrtú výstavu.
Po Jozefovi Dubničkovi, Alžbete Myšleyovej (in memoriam) a Zite Ďurišinovej si milovníci umenia mohli prezrieť bohatý výber z tvorby Janka Kováča.
Spomínané výstavy pritiahli do galérie okrem Sobrančanov aj obdivovateľov umenia zo širokého okolia.
V galérii sa nachádzajú práce 21 výtvarníkov, ktorí sa buď narodili v Sobranciach, alebo sa do tohto mesta prisťahovali.
Sobrančania si môžu leto spríjemniť aj pekným umeleckým zážitkom.
Do galérie známej ako Russayova vilka bola v uplynulých dňoch nainštalovaná nová výstava a rozšírila tak portfólio stálej expozície.
Zvláštnu pozornosť priťahujú aj práce umelcov in memoriam Alžbety Myšleyovej, Júliusa Knappa, Eugene Króna, Mikuláša Nebesníka či Róberta Remiáša.
„Momentálne sa tešíme vzácnemu prírastku, pretože darcovia nám venovali štyri obrazy od Mikuláša Nebesníka. S úmyslom potešiť a sprístupniť tieto nádherné diela verejnosti,“ informovala organizátorka Mária Kasičová.
O umenie má záujem okrem žiakov a študentov stále viac ľudí a vo vilke pulzuje život čoraz intenzívnejšie.
Výber z tvorby
Momentálne posledná výstava je nainštalovaná do troch miestností.
Divákovi ponúka skutočne bohatý zážitok, či už ide o žánrovú rozmanitosť, alebo o kvantitu.
Umelec Ján Kováč je Sobrančanom už dôverne známy. S jeho prácami sa stretávajú prakticky denne. Z jeho dielne pochádza veľkoplošná vitráž na Dome kultúry v Sobranciach, či na Chráme sv. Vavrinca.
Okrem toho sa venuje aj keramike, tvorbe objektov a hlavne maľbe.
Bohatú ukážku jeho práce si majú možnosť pozrieť aj návštevníci galérie. Hneď v prvej miestnosti sa nachádzajú maľby akrylom. Ide o portréty a figurálne kompozície.
„Farbu nanášam na podklad štetcom a špachtľou, pričom používam princíp prekrývania alebo odkrývania. Dôležitý je proces,“ vysvetľuje umelec Ján Kováč.
Preto jeho obrazy nie sú prvoplánové, ale poskytujú príjemcovi možnosť vydať sa vlastnou interpretačnou cestou.
Pracuje s motívmi tajomstva, divadla, zákulisia, skrytosti, ilúzie a simulácie.
Jedným z príkladov je obraz Čierne okuliare, ktoré poukazujú na neschopnosť vidieť skutočnosť.
Ľudský život je ako hra
Dielo Theatrum Mundi alebo aj Divadlo sveta poukazuje na myšlienku, že život je ako hra. Častým motívom sú aj husle. Na výstave môže divák vidieť až troch huslistov.
V druhej miestnosti sú vystavené koláže. Sú vytvorené lepením rôznych výstrižkov z printových médií.
„Koláže reagujú na kultúrno-spoločenský kontext. Ako napríklad obraz Maska, kde sa pohrávam s motívom ilúzie a pretvárky,“ vysvetľuje Kováč.
Obsahovo sa vymyká len jeden obraz so sakrálnou tematikou, a to Ukrižovaný, za ktorý získal autor ocenenie na Bienále sakrálnej tvorby v Trebišove.
Maľby inšpirované silou prírody
V tretej miestnosti sú vystavené krajinomaľby a olejomaľby na dreve. Sú inšpirované silou, energiou a pokojom prírody.
„Výnimkou je len maľba Moloch. Je symbolom krutosti a všetkého, čo ničí človeka podľa Molocha, fenického boha slnka, ohňa a vojny,“ uviedol autor.
Ako vraví, k práci s drevom pristupuje tvorivo. Každé drevo je pre neho unikátnym dielom. Snaží sa pozorne vnímať jeho časti, zachytiť každý detail a vložiť svoj autorský rukopis.
V dielach necháva vyniknúť prirodzené krivky, kôru a zafarbenie dreva. Častými zobrazeniami sú portréty, figúry alebo figurálne kompozície.
Autor pracuje aj so sakrálnou tematikou, pri ktorej využíva aj symbolickú farebnosť.
Súčasťou výstavy je aj drevený naturálny objekt ženy, ktorý korešponduje s obrazmi na dreve.
Tvorba keramiky s deťmi
Práve týmto typom umenia sa umelec približuje v súčasnosti deťom. Na hrnčiarskom kruhu predvádza krásu výroby keramiky, ktorá je momentálne už len atrakciou.
Aj na výstave je nainštalovaná umelecká keramika.
„Nachádzajú sa tu úžitkové glazúrované vázy alebo nádoby, ale aj neglazúrované štylizované hlavy. Pri tvorbe využívam metódu hry či experimentu a často vytváram formy deformácie pôvodného súmerného objektu,“ ozrejmil Kováč.
Výstavu si záujemcovia môžu pozrieť do 24. septembra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín