MICHALOVCE. Múzeum, ktoré sídli v barokovo-klasicistickom kaštieli v Michalovciach, začalo písať svoju históriu pred desiatkami rokov. Založené bolo 30. júna 1957.
Za ten čas zhromaždilo vo svojich depozitároch tisícky zbierkových predmetov, ktorých hodnota je nevyčísliteľná.
Unikátne exponáty
„Počas svojej existencie zažilo múzeum počiatočný veľký rozvoj, zlaté 80. roky, ale aj obavy o svoju budúcnosť v rokoch 90-tych. V múzeu sa nachádza vyše 70-tisíc zbierkových predmetov a máme byť na čo pyšní. Klenotmi archeologického zbierkového fondu sú zlaté závesky z Veľkých Raškoviec a Tibavy. Osobitne cenný a unikátny exponát predstavuje amfora z doby bronzovej s najstarším vyobrazením dvojkolesového voza v strednej Európe,“ povedal riaditeľ múzea Maroš Demko.
Pozoruhodná prírodovedná expozícia dokumentuje 247 druhov vtákov a 46 cicavcov Zemplína.
K významným exponátom umelecko-historickej výstavy, ktorá mapuje umenie od románskeho obdobia až po súčasnosť, patria podľa riaditeľa olejomaľby maliara francúzskeho pôvodu T. J. Moussona.
Etnografická expozícia dokumentuje zaniknuté ľudové remeslá i vývoj pozdišovského hrnčiarstva.
Šľachtickú atmosféru interiéru i meštianstva mapuje historický nábytok, zbrane, portréty i dobová literatúra.
Zakladateľ múzea Jaroslav Vizdal
„Za tie roky pracovali v múzeu ľudia, ktorých význam dosahoval až európsky formát. Takým bol určite prvý riaditeľ Jaroslav Vizdal, ktorý výsledkami svojej odbornej činnosti priťahoval na Zemplín archeológov z celej Európy,“ ozrejmil Demko.
Vizdal sa významne podieľal na zveľaďovaní kultúrneho dedičstva, o čom svedčí množstvo jeho výskumov i publikácií.
Na oslavách múzea nechýbali ani syn zakladateľa Marián Vizdal a dcéra Gabriela Haščáková – Vizdalová.
„Moje spomienky siahajú oveľa ďalej do minulosti, pretože areál múzea bol zároveň pre mňa druhým domovom a ihriskom. Všetko, čo dušu chlapca mohlo napĺňať, tam som nachádzal. Bol som svedkom toho, ako sa to moje „ihrisko“ mení na skutočné centrum bádania, vlastivedných snáh a krásny areál, kde budú najrôznejšie zbierky,“ povedal Marián Vizdal, ktorý pôsobí v Inštitúte histórie Prešovskej univerzity.
Nové a moderné logo
V priebehu rokov sa menila aj tvár múzea, ku ktorej prispievali aj logá spájané s múzeom od jeho vzniku, až po súčasnosť.
Vedenie múzea sa rozhodlo dať možnosť mladým študentom z Technickej univerzity v Košiciach.
„Oslovili sme Fakultu umení a Ateliér vizuálnej komunikácie. Súhlasili, že usporiadajú študentskú súťaž na nové logo Zemplínskeho múzea. Študenti pripravili naozaj pekné loga a zostavená odborná porota vybrala jedno víťazné. Logo je nato, aby bolo múzeum rozpoznateľné a myslím si, že to spĺňa,“ vysvetlil Demko.
Za víťazným logom stojí študent piateho ročníka Róbert Frniak.
„Inšpiroval som sa históriou, ktorá odkazuje na tradíciu pozdišovskej keramiky. Zároveň písmená „m“ môžu evokovať vtáky, ktoré sú v erbu rodu Sztárayovcov, ale aj erbe Michaloviec,“ vysvetlil Róbert.
Práca nezahŕňala len tvorbu loga, ale celého komplexného vizuálneho systému, ktorý bude múzeum používať.
„Každá expozícia ma svoj tvar inšpirovaný pozdišovskou keramikou i farebné prevedenie. Dá sa využívať rôzne, napríklad od označení predmetov v múzeu, na plagátoch i v rámci komunikácie s verejnosťou,“ doplnil Frniak.

Trafili sa do trendov
Podľa vedúcej odboru kultúry Úradu Košického samosprávneho kraja (KSK) Jany Kovácsovej, sa múzeum novým logom presne trafilo do trendov, ktoré presadzoval KSK, a to je „väčšie zviditeľňovanie všetkého, čo v našom kraji máme“.
„Naše múzeá prešli rozsiahlou rekonštrukciou. V priebehu desiatich rokov to bolo 19 veľkých investícií vo výške takmer 30 miliónov eur. A teraz nastáva tá krásna doba, keď tvoríme expozície,“ uviedla pri príležitosti odhalenia loga.
Historická výstava
V rámci osláv získalo múzeum vzácny obraz zo zbierky akademického maliara Štefana Bubána, ktorý sa vo svojich dielach inšpiruje farbami Zemplína a folklórom.
Zaujímavosťou je aj nová publikácia Židia v meste , ktorú slávnostným krstom uviedli do života.
Výstava, ktorá zachytáva históriu múzea je sprístupnená v priestoroch hotela Družba.
Na zhruba 22 paneloch sú zobrazené udalosti, ktoré súviseli so vznikom múzea, ale aj ľuďmi, ktorí tvoria jeho neodmysliteľnú históriu.
Nechýba zobrazenie archeologických objavov, expozícií a zaujímavostí.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín