KALUŽA. Počet návštevníkov Zemplínskej šíravy v roku 2016 stúpol.
Tamojšie strediská zaznamenali aj viac prenocovaní.
Počet ubytovaných návštevníkov v strediskách okolo Zemplínskej šíravy sa vlani zvýšil o 40 %.
"Kým v roku 2015 hlásili strediská Kaluža, Vinné, Klokočov a mesto Michalovce 33 000 ubytovaných hostí, za rok 2016 ich bolo 46 000, počet prenocovaní sa vyšplhal na 115 000. Najmarkantnejší nárast počtu ubytovaných hostí i prenocovaní sme zaznamenali vo Vinnom, kde oba ukazovatele medziročne stúpli 3,5-násobne. Počet ubytovaných návštevníkov výrazne stúpol aj v Kaluži a Michalovciach," uviedla to výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková.
Najdlhšie Ukrajinci
Najväčší záujem o túto destináciu je zo strany domácich, Slováci tu vlani strávili viac ako 80 % všetkých nocí.
V priemere najdlhšie sa tu ubytovali Ukrajinci.
Riaditeľka zdôraznila, že Zemplínska šírava je z hľadiska cestovného ruchu v celej destinácii Košice región jednou z najdôležitejších lokalít.
"Naším cieľom je, v bezprostrednej partnerskej spolupráci s lokálnymi aktérmi - samosprávami i podnikateľskými subjektmi - dosahovať stále vyššie čísla návštevnosti. V horizonte niekoľkých rokov by sme chceli dosiahnuť v Michalovskom okrese 50 000 návštevníkov a 130 000 prenocovaní," doplnila.

Potenciál zlepšenia
Košice Región Turizmus vidí potenciál rozvoja tejto lokality v štyroch tematických oblastiach, a to voda a vodné dobrodružstvá, cyklo-dobrodružstvá, prepojenie Šíravy s Tokajskou vinohradníckou oblasťou a napokon kultúrne a historické dedičstvo.
"Práve to je silným prienikom komunikačnej témy celej destinácie Košice región - UNESCO na dosah - a oblasťou dolného Zemplína. Medzi jeho turistické atraktivity patria dve miesta zapísané na Zozname svetového dedičstva UNESCO, a to drevený chrám v Ruskej Bystrej a Vihorlatský prales," ozrejmila riaditeľka s tým, že UNESCO na dosah odkazuje na ojedinelú dostupnosť až 18 pamiatok svetového dedičstva z Košíc autom do 100 minút.
Rôzne projekty
K rozvojovým plánom v lokalite Zemplínskej šíravy by podľa jej ďalších slov mali prispieť aj rôzne projekty lokálnych aktérov v cestovnom ruchu, na realizáciu ktorých získajú v roku 2017 finančné príspevky v celkovej výške viac ako 50 000 eur.
Jedným z podporených projektov je letné lákadlo - Pieskové kráľovstvo na Šírave, ktoré vyrástlo zo stovák ton piesku pri hoteli Glamour v stredisku Kaluža.
Breh východoslovenského mora, ako mnohí Šíravu nazývajú, sa v tomto úseku zmenil na pláž v stredomorskom štýle, na ktorej sa nachádzajú sochy z piesku.
Patrí medzi ne aj Spišský hrad. Pieskové kráľovstvo bude pre verejnosť prístupné počas celých letných prázdnin, sobotňajšie popoludnia budú patriť deťom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín