MICHALOVCE. Na Východoslovenskej nížine ubúda „pastvín“ pre včelstvá. Problémov s postrekmi stále pribúda. Prípad neonikotínoidov včelárov straší.
Včelári zo Zemplína tvrdia, že už dlhšiu dobu evidujú výpadky prínosu potravy pre včely v letných mesiacoch.
Ak na ne včelári nezareagujú včas prikrmovaním, nedostanú sa včely do takej kondície, aby bezproblémovo prežili zimu.
Tvrdia, že produkcia medu na budúci rok je ohrozená.
Včelárstvo na Slovensku sa stalo veľmi sledovanou témou. Slovenský spotrebiteľ medu si čoraz viac uvedomuje, že najspoľahlivejší zdroj pravého medu je priamo od regionálneho včelára, ktorého prácu majú možnosť sledovať a oceniť.
Na druhej strane nielen spotrebiteľ, ale aj verejnosť a samotní včelári aktuálne riešia niekoľko výziev a problémov, ktoré majú za cieľ zlepšiť prostredie pre rozvoj včelárstva a zintenzívniť jeho produkciu na Slovensku.
Počty sú stabilné, ale hrozby trvajú
Miroslav Kozma začal včeláriť pred takmer dvadsiatimi rokmi, vo včelnici má vyše sto včelstiev.
Netají spokojnosť z toho, že ani tvrdé podmienky v zimnom období ho nepripravili o včelstvá, čo ale nemôže povedať každý včelár.
Kozma je tajomníkom Základnej organizácie Slovenského zväzu včelárov (SZV) v Michalovciach, je zároveň predsedom Regionálnej zložky SZV v Košiciach a vo Výkonnom výbore SZV zastupuje včelárov z celého Košického kraja.
„V Košickom kraji sa včeláreniu venuje 1 900 včelárov, ktorí obhospodárujú 39 000 včelstiev. Na jedného v priemere vychádza niečo nad 20 rodín. Počty včelstiev sú v našom regióne viac-menej stabilné, ale už dostávam avíza aj o ich častejších výpadkoch. Samozrejme, situáciu analyzujeme a riešime,“ povedal Kozma.

Bez pastvy to nepôjde
Jedným z faktorov stabilizácie a prežitia včelstiev je dostatok „pastvy“.
Na Východoslovenskej nížine sa kedysi pestovalo množstvo poľnohospodárskych kultúr, ktoré, ako sa hovorí, medovali až do augusta, keď sa včelstvá pripravujú na zazimovanie.
Dnes je ten obraz úplne iný, prevládajú monokultúry, čo nie je dobrá správa pre včelára.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín