SOBRANCE/HUMENNÉ. Policajné štatistiky dokazujú medziročný pokles pohybu nelegálnych migrantov v slovensko-ukrajinskom pohraničí a prípadov týkajúcich sa prevádzačstva.
Na pozore by sa však stále mali mať vodiči, ktorí zvyknú ponúkať neznámym ľuďom odvoz formou spolujázd, zdieľaných formou sociálnych sietí.
S prvotným úmyslom pomôcť sa môžu dostať do problémov.
Uplynulý týždeň vyšetrovateľ Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii Úradu hraničnej a cudzineckej polície vzniesol obvinenie trom občanom Ukrajiny, ktorí mali nelegálne previezť desať cudzincov na územie Slovenskej republiky a takýmto spôsobom sa podieľať na páchaní trestného činu prevádzačstva.
„Traja občania Ukrajiny vo veku 24 až 26 rokov mali za sľúbenú finančnú odmenu vo výške 5-tisíc dolárov previezť cez územie Slovenskej republiky, od Poľskej hranice až k obci Nižná Jablonka, okres Humenné, desiatich nelegálnych migrantov bez dokladov totožnosti,“ informovala Denisa Baloghová, hovorkyňa Prezídia Policajného zboru.

Za mreže na sedem až desať rokov
Mladíci sa snažili za hranice previezť päť osôb z Bangladéša a päť zo Srí Lanky.
„Cudzinci sa mali na naše územie dostať nelegálne, mimo hraničných priechodov z Ukrajiny cez Poľsko. V čase, keď sa nachádzali v lesnom poraste medzi obcami Nižná Jablonka a Hostovice v okrese Humenné, ich zadržali policajti,“ opísala Baloghová.
Všetkých troch Ukrajincov obvinili a sú stíhaní väzobne za prevádzačstvo.
„Hrozí im trest odňatia slobody na sedem až desať rokov. Migranti sú dočasne umiestnení do záchytných táborov,“ uzavrela Baloghová.
Nelegálna migrácia klesá
Policajné štatistiky ale vykazujú pozitívne čísla. Na slovensko – ukrajinskom pohraničí podľa nich každoročne dochádza k poklesu nelegálnej migrácie.
„V roku 2015 sme zadržali 208 nelegálnych migrantov, kým v roku 2016 to bolo iba 132 osôb,“ povedala Agnesa Kopernická, hovorkyňa Riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície Sobrance.
Pre porovnanie, v roku 2013 zadržali policajti na hranici 395 cudzincov, v roku 2014 ich bolo 220.
Medzi zadržanými prevažovali Vietnamci, Ukrajinci, Gruzínci, Rusi a Turci.
V roku 2015 evidovali podľa Kopernickej aj prípady týkajúce sa migrantov z Afganistanu, Gruzínka i Somálska.
Pozor na prevádzačov
V rukách polície, presne ako v prípade z uplynulého týždňa, končia aj prevádzači, ktorí sa snažia cez hranice previesť cudzincov.
„V roku 2015 sme zaznamenali štyri prípady prevádzačstva, keď bolo zadržaných šesť prevádzačov. V roku 2016 to bolo šesť prípadov a zadržaných osem prevádzačov,“ spresnila Kopernická.
Hovorkyňa dodala, že ak za takéto aktivity získajú finančný alebo iný materiálny profit, vystavujú sa riziku trestu odňatia slobody na 3 až 8 rokov.
Dôveruj, ale preveruj
Na pozore by sa mali mať aj vodiči, ktorí zvyknú ponúkať neznámym ľuďom odvoz formou spolujázd, zdieľaných formou sociálnych sietí.
S prvotným úmyslom pomôcť sa môžu dostať do problémov.
Záujem o voľné miesto by mohol prejaviť aj prevádzač, ktorý cudzincov dopraví napríklad do Česka alebo na Slovensko.
Dohovorí mu voľné miesto v niektorom z ponúkaných voľných odvozov, a tak sa môžu nelegálni cudzinci nepozorovane dostať do ďalších štátov Európy.
Cestovanie vlakom alebo autom je príliš nápadné, ale bežné auto sa javí ako najjednoduchší spôsob.
Ukrajincom rušia víza
Od 11. júna nadobudlo platnosť rozhodnutie Európskej únie o zrušení vízovej povinnosti pre občanov Ukrajiny.
Tí budú mať pravdepodobne väčší záujem o návštevu Slovenska.
„Z tohto dôvodu možno očakávať predĺženie čakacích dôb najmä pri ceste z Ukrajiny na Slovensko. Odporúčame prispôsobiť prípadnému zdržaniu aj časové plány cestujúcich,“ doplnila hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Baloghová.
Polícia taktiež prijala opatrenia a posilnili svoje zložky na hraničných priechodoch aj cestách.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín