SOBRANCE. Žijete si spokojne s partnerom, ktorého ľúbite a tešíte sa na vaše prvé dieťa. Neopísateľná radosť. Veľké prípravy. Bezproblémové tehotenstvo i pôrod.
„Želaním každého rodiča je priviesť na svet zdravé bábätko. Marek bol presne tým vytúženým dieťaťom, ktorému nič nechýbalo. Po dva a pol roka však mala chvíľka stačila na to, aby sa nám život otočil naruby. Prehltnuté magnetické guľôčky zmenili náš vysnívaný život na boj o jeho záchranu,“ začína svoje rozprávanie mama Michaela (33).
S partnerom Marekom (33) sú hrdými rodičmi malého, už štvorročného bojovníka.
Prehltnuté magnetické guľôčky
Do novembra 2015 bol malý Marek zdravý, veselý, hravý a neposedný chlapček, ako každé dieťa.
„V zápale hry sa mu do rúk dostali magnetické guľôčky, ktoré si zamenil s ozdobnými cukríkmi na tortu. Nasledovali zdravotné problémy, ktoré mali podľa lekárov príznaky virózy a v nemocnici bol monitorovaný pre vysoké zápalové parametre,“ hovorí Miška.
Až po týždni lekári zhodnotili, že problém je niekde inde. Bežným vyšetrením RTG sa to všetko začalo.
„Bol to moment a už sme bojovali o život. Pri röntgene bruška došlo k náhlemu kolapsu, zástave dýchania a srdiečka. Resuscitácia, ktorá trvala neskutočných osemnásť minút všetko skomplikovala a poškodila vnútorne orgány.“
Kolobeh vyšetrení a poškodenie mozgu
Náročná operácia trvala päť hodín, v brušku mal Marek štrnásť guľôčok.
„Došlo k resekcii tenkého čreva. Lekári ho udržiavali v umelom spánku a na pľúcnej ventilácií. Postupne ho začali prebúdzať, ale neúspešne. Až po troch týždňoch sa konečne prebral,“ opisuje Michaela.
Množstvo vyšetrení, ktoré musel Marek absolvovať v priebehu pár dní potvrdili to, čoho sa rodičia najviac obávali. Verdikt lekárov bol poškodenie mozgu a stav vyžadujúci si 24-hodinovú starostlivosť.
Po piatich mesiacoch strávených v nemocnici nastal deň, kedy bol Marek prepustený do domáceho liečenia v bdelej kóme.
Prvé pokroky
„Na začiatku sme absolvovali sériu rehabilitácii v nemocnici a terapie v hyperbarickej komore, čo malo výborný efekt. Po štyroch mesiacoch sme sa na odporúčanie lekárov vybrali na prvý pobyt v rehabilitačnom zariadení a Marekov stav sa výrazne zlepšil. Prebral sa z bdelej kómy a začal sledovať okolie. Odvtedy sa snažíme pravidelne chodiť na liečenia, avšak je to veľmi finančne nákladné,“ hovorí Michaela, ktorá sa naučila postupne s malým cvičiť doma a osvojila si aj Vojtovu metódu.
Nie všetky liečebno-medicínske centrá sú zastrešené zdravotnými poisťovňami. Často si celý priebeh rehabilitácii musia platiť rodiny samy. Ceny liečebných úkonov, ktoré využívajú najmodernejšie prístroje a metódy sa dokážu vyšplhať až na tisíce eur.
Miška je na predĺženej materskej dovolenke a priateľ síce má prácu, ale ich príjmy nedokážu pokryť každomesačné výdavky.
Náročné sú aj vyšetrenia, ktoré absolvujú u lekárov a špecialistov takmer po celom Slovensku.
Každá pomoc je cenná
Pomocnú ruku podáva blízka rodina, známi, kamaráti, ale i cudzí, ktorí sa zapájajú do výzvy, v ktorej ľahučké vrchnáky z pet fliaš môžu zavážiť. Zbierajú ich z minerálok, sladených nápojov, mlieka, džúsov i sirupov, a odvážajú na výkup až do Pezinka. Jedna tona vrchnákov im dokáže priniesť do rodinného rozpočtu približne 250 eur.
„Pomáhame si, ako vieme. Každá pomoc je pre nás cenná a sme za ňu vďační.“
Všetky peniaze, ktoré sa rodine doteraz podarilo získať cez rôzne nadácie, projekty a výzvy investovali do liečby.
„Smutné je, že niektorí ľudia dokážu závidieť aj to nešťastie, ktoré sa nám stalo. Kto si tým neprechádza, alebo nemá rodinu, prípadne známych, ktorých majú choré dieťa, tak to asi nikdy nepochopí, aké to je náročné,“ pokračuje Miška.
Výrazné zlepšenie
Marek už dýcha sám, sedí s oporou, pohmkáva si, zatiaľ nerozpráva, ani sa neotáča, ale podľa optimistických rodičov i to bude, možno už čoskoro.
„Kŕmime ho sondou do žalúdka a popri tom už aj lyžičkou. Celkovo došlo k zlepšeniu motorických funkcii, zníženiu svalového tonusu, zlepšila sa kontrola držania hlavy, emočná nálada a vzrástla aj koncentrácia pozornosti. V Marekovom terajšom zdravotnom stave potrebujeme hlavne zlepšiť psychomotoriku a držanie tela,“ uzavrela Michaela.
MY POMÁHAME, pomáhajte s nami!
Ak vás príbeh malého Mareka Čižmára zo Sobraniec zaujal a chceli by ste akýmkoľvek spôsobom pomôcť, kontaktujte nás na: zuzana.rocenova@petitpress.sk, alebo na redakcia.myvychod@petitpress.sk.
MY vašu pomoc radi sprostredkujeme.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín