MICHALOVCE. Nadšenci rozmanitého vtáctva sa učili rozpoznávať vtáčí spev. Odborné prednášky viedol Matej Repel, ornitológ SOS/Birdlife Slovensko.
Počas štyroch stretnutí sa oboznámili s najbežnejšími druhmi vtákov a ich štebotom.
Mnohé z nich môžeme zazrieť i započuť priamo v meste.
Tematicky boli prednášky zamerane na tri okruhy.
„Priblížili sme si vtáky žijúce v lesoch, mestách i tie, ktoré sa vyskytujú v poľnohospodárskych oblastiach. Na pozorovania sme sa vybrali napríklad do lesa v okolí Hrádku, medzi domy v meste a taktiež na pole, kde sme si otestovali to, čo sme sa naučili,“ vysvetlil Repel.
Vysoké tóny i nepríjemný škrekot
Podľa ornitológa je dôležité poznať vtáky aj podľa vzhľadu, preto si vypomáhali atlasmi, ďalekohľadmi a tiež rôznymi príbehmi o speve.
„Spočiatku je to náročné. Človek má z toho spevu a hlasov zmätok, avšak máme na to jednoduché pomôcky a historky. Potom sa ľuďom jednoduchšie pamätá, ak si to vedia s niečím spojiť. Chce to veľa tréningu a cviku, ale ak to niekoho baví, treba sa len zdokonaľovať,“ povedal Repel.
Vtáčí spev je podľa ornitológa rozmanitý. Niektoré druhy majú krásne hlasy a dokážu zaspievať vysoké tóny. Iné zas jemne štebocú aj niekoľko minút nepretržite.
Nesmieme zabúdať však ani na tých, ktorí vydávajú hlasný, miestami až nepríjemný škrekot.
Osobitnú skupinu tvoria aj sovy, s ich nočným húkaním.
Dôležitý je hudobný sluch
Zaujímavosťou je, že ak sa niekto chce aktívne venovať rozoznávaniu a mapovaniu vtáctva, je dôležité vedieť rozpoznať minimálne sto druhov podľa spevu.
„To je však len taký základ. Mne to trvá doteraz, vždy sa naučím niečo nové. Trvalo mi zhruba dva roky, kým som sa pustil do aktívneho mapovania. Veľa však závisí aj od toho, či je človek na to sám, alebo má pomoc. Jednoduchšie to majú aj tí, ktorí majú napríklad hudobný sluch, pretože si dokážu lepšie zapamätať,“ uzavrel ornitológ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín