MICHALOVCE. Cintorín Červenej armády v Michalovciach sa naplnil ľuďmi, ktorí spomínali. Ani po mnohých rokoch sa na takmer 18-tisíc vojakov minulého storočia nezabúda.
Pietneho aktu kladenia vencov pri príležitosti 72. výročia víťazstva nad fašizmom sa zúčastnili členovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, zahraniční hostia z Ruska, predstavitelia mesta, regiónu a kraja, armády i spoločenských organizácii.
Na spomienkovej slávnosti sa prihovorila prednostka Okresného úradu v Michalovciach Jana Cibereová, ktorá vyzdvihla bojovnosť a odvahu mladých vojakov Červenej armády.
„Druhá svetová vojna strhla do svojho víru takmer všetky krajiny sveta a vyznačovala sa premyslenými útokmi. Priniesla veľa bolesti a história nám pripomína všetky jej krutosti, ktoré sú dostatočným varovaním pre budúce generácie . Pokúsme sa vytvoriť svet, kde je dôstojnosť rešpektovaná, rôznorodosť vítaná a mier trvalý,“ povedala Cibereová.
Sloboda a budúcnosť
Miroslav Prega, predseda Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Michalovciach, vzdal hold všetkým padlým bojovníkom.
„Kladením vencov si každoročne pripomíname 17 748 sovietskych vojakov padlých na frontovom úseku Medzilaborce, Snina a pri oslobodení Michaloviec. Známych i neznámych hrdinov, ktorí v boji s fašistami položili životy za našu budúcnosť a slobodu. Bolo by tragédiou, ak by sme zabudli, čo sa dialo v rokoch druhej svetovej vojny a pri našom oslobodzovaní od fašizmu. Na týchto osloboditeľov sa nesmie nikdy zabudnúť,“ dodal Prega.
Na cintoríne odzneli aj slová, ktoré zdôrazňovali nebezpečenstvo terorizmu, extrémizmu a neofašizmu, význam tolerancie, mieru a pomoci.
Pamätník v podobe pylóna
Michalovce oslobodila Červena armáda 26. novembra 1944. Telá a pozostatky všetkých, ktorí padli pri oslobodzovaní Zemplína a jeho okolia, boli prevezené na cintorín.
Areál leží v mestskej časti Hrádok.
Vojenskému cintorínu dominuje pamätník v podobe pylóna. Na jeho vrchole je veľká betónová hviezda s piatimi cípmi. Pod ňou je kovový československý vojnový kríž s nápismi v ruskom jazyku a slovenskom jazyku.
Pamätník postavili v roku 1946.
Zrekonštruovaný protilietadlový kanón
Celé desaťročia bol kanón umiestnený na Bielej hore. Z iniciatívy predstaviteľov Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Michalovciach sa ho podarilo opraviť.
Obnovu mali na starosti vojaci zo samohybného delostreleckého oddielu kasární na Hrádku, pomocnú ruku podalo aj vedenie mesta.
Rekonštrukcia trvala zhruba pol roka a zahŕňala odstránenie hrdze, nečistôt, obnovil sa náter, vymenili sa pneumatiky a taktiež sa obnovili poškodené časti kanóna. Prevezený bol k hlavnému vchodu na cintorín.
Protilietadlový kanón bol súčasťou bojovej techniky Červenej armády.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín