TREBIŠOV. Pred niekoľkými týždňami bola v okrese Trebišov zaznamenaná takzvaná kliešťová sezóna.
Každoročne je u ľudí diagnostikovaných niekoľko desiatok ochorení na kliešťovú encefalitídu.
Jej priebeh má na človeka často veľmi závažný klinický dopad.
Kliešťová encefalitída patrí medzi krvné nákazy.
„Je to ochorenie prenosné zo zvierat na ľudí prostredníctvom infikovaných kliešťov. Patrí medzi vírusové nákazy, ktorá postihuje centrálnu nervovú sústavu a spôsobuje zápal mozgových blán a mozgu,“ povedala Lucia Demesová, zástupkyňa regionálnej hygieničky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trebišove.
Ohniská sa presúvajú
Počet ochorení sa na Slovensku pohyboval od polovice sedemdesiatych rokov až do roku 1993 medzi dvadsať až sedemdesiatpäť prípadov ročne.
Odvtedy má jej výskyt stúpajúci trend. Chorobnosť ale nie je v jednotlivých krajoch Slovenska rovnaká.
Možno povedať, že v ostatnom období sa jej ohniská presúvajú z južných nížinných okresov do severských horských.
„Výskyt ochorení je v okrese Trebišov nízky. Za ostatných desať rokov sme vlani zaznamenali najviac ochorení a to tri, ktoré sa vyskytli v rámci rodinnej epidémie,“ dodala Demesová.
Dvojfázový priebeh
Odborníčka upozornila, že aj napriek tomu nemožno ochorenie podceňovať.
Jeho priebeh býva dvojfázový. Prvá fáza sa môže prejaviť po siedmich až desiatich dňoch po infikovaní chrípkovými príznakmi alebo žalúdočnými, či črevnými ťažkosťami.
Potom nasleduje bezpríznaková fáza trvajúca 1 – 20 dní.
Pre ďalšie štádium sú charakteristické príznaky postihnutia centrálneho nervového systému. Táto fáza môže aj chýbať, alebo po prípadnej fyzickej námahe chorého býva postihnutie centrálneho nervového systému výraznejšie.
Ochorenie sa prevažne končí úplným uzdravením.
Prípadné následky sa prejavujú neurologickými poruchami, bolesťami hlavy, obrnou, či úbytkom svaloviny.
Výnimočne sa ochorenie končí smrťou.
Najčastejšie prichádza krvnou cestou
Najčastejšie sa vírus dostáva do organizmu človeka krvnou cestou prisatím nakazeného kliešťa, avšak infekcia sa rozvinie len v prípade, ak je nakazený.
Ďalšia z možností je nákaza potravinovou cestou pri konzumácii nepasterizovaného kozieho, či ovčieho, ale i kravského mlieka a výrobkov z nich, iba ak boli zvieratá nakazené.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín