JOVSA. Žiaci základných škôl už po piaty raz čistili národnú prírodnú rezerváciu (NPR) Jovsianska hrabina v Michalovskom okrese od odpadkov.
Ako uviedla zoologička Zuzana Argalášová zo Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Vihorlat, pozitívne je, že každým rokom je odpadu v tejto oblasti menej.
Spolu 25 detí zo ZŠ Palín a VI. ZŠ v Michalovciach sa zameralo hlavne na časť rezervácie, ktorá sa nachádza pri hlavnej ceste.
"Keďže v súčasnosti sa skoro v každom lesnom poraste vyskytujú nejaké odpadky, žiaci sa rozhodli, že poukážu na tento problém a zároveň ukážu aj ostatným, že môžeme mať čisté lesy. Cieľom akcie je aj to, aby si všímali svoje okolie a aby sa oni sami mohli v budúcnosti uvedomele angažovať v rámci komunít, naučiť ich zodpovedne pristupovať k ochrane prírody vo svojom okolí," vysvetlila zoologička.
Fakty
Jovsianska hrabina je NPR od roku 1953.
Rozprestiera sa na rozlohe približne 260 hektárov.
Predstavuje dubovo-hrabový les na južných svahoch pohoria Vihorlat charakteristický bohatým výskytom bledule jarnej karpatskej.
Ide o najrozsiahlejšiu a najbohatšiu lokalitu na Slovensku.
Bledule sú zákonom chránené, ich trhanie na území NPR, ako aj trhanie ostatných rastlín je zakázané. Na rezerváciu sa totiž vzťahuje najvyšší stupeň ochrany.
Rezervácia je podľa Argalášovej zaujímavá aj po odkvitnutí bledúľ.
Na miestach, ktoré sú často zaplavované vodou, má svoj najvýchodnejší výskyt napr. subatlantický druh - ostrica hrebienkatá.
Medzi ďalšie významnejšie druhy patrí kosatec trávolistý, prilbica moldavská, valdštajnka kuklíková, korunkovka strakatá či vzácny východokarpatský endemit hrachor hladký.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín