TREBIŠOV. Už koncom minulého roku spustili v sieti nemocníc Svet zdravia, a.s. v Humennom a v Banskej Štiavnici projekt dobrovoľníckych centier Krajší deň.
Po novom roku ho ako pilotný uviedli aj v trebišovskej nemocnici a v stredu dopoludnia ho oficiálne spustili za prítomnosti ambasádorky speváčky Kataríny Knechtovej a hostí i dobrovoľníkov.
Podľa všetkého časovo nie je obmedzený a bude pokračovať aj v budúcnosti.
Zmyslom projektu, ktorého autorkou a garantkou je Tatiana Kosťová, je prostredníctvom dobrovoľníkov vytvoriť väčšiu pohodu pacienta na nemocničnom lôžku.
Oceňujú to predovšetkým malé deti a starší ľudia, ktorí sú odkázaní na vyčerpávajúci pobyt v nemocničnom prostredí na oddelení dlhodobo chorých.
Speváčka Katarína Knechtová venovala pri tejto príležitosti dobrovoľníkom svoju pieseň Motýľ Hlavolam.
A odovzdala im aj hudobný pozdrav vo forme koncertu vo vynovenom átriu nemocnice.
Pieseň Motýľ Hlavolam je pôvodne o vzťahoch medzi mužmi a ženami, je pozitívna, má energiu, a preto si speváčka myslí, že sa k projektu hodí.
Mladí si uvedomujú, že budú starší
„Osobne som veľký lokálpatriot, bývam v Prešove a veľa cestujem. Som veľmi rada, že táto aktivita prostredníctvom dobrovoľníkov beží v našom regióne. Myslím, že mladí si uvedomujú, keď budú raz vo vyššom veku, a preto prichádzajú k lôžkám chorých. Odovzdávajú im svoje city a útechu priamo zo srdiečka. Ten mimoriadne osožný ľudský vzťah jednoducho žiadny lekár nenaordinuje,“ vyjadrila svoj osobný vzťah k tejto činnosti.
V trebišovskej nemocnici pôsobia vo svojom voľne približne štyri desiatky dobrovoľníkov.
Od študentov nad 17 rokov, cez stredný vek, až po seniorov. Marta Šeboeková, dobrovoľníčka, členka Jednoty dôchodcov na Slovensku z Trebišova dokonca vyjadrila svoje pocity z dobrovoľníckej činnosti v básni, ktorú na stretnutí s trémou aj predniesla.
Seniori z tejto organizácie prichádzajú k lôžku detí, ale aj seniorom každý štvrtok. Dobre im padne, že sú vždy očakávaní.
Bývalé učiteľky sa venujú chorým deťom a iní zase seniorom na lôžku.

Ak život dáva veľa dobrého, treba vrátiť
Stredoškoláčka Veronika Malá zo Súkromnej strednej odbornej školy v Trebišove hľadí na problém nezištne. Má vlastné skúsenosti z takejto pomoci v rodine.
Spomína, že už ako malá ležala v nemocnici a vtedy pochopila, aká je osamelosť medzi bielymi stenami frustrujúca, preto neľutuje ani jedinú minútu strávenú pri lôžku pacienta.
Už ako dvanásťročná robila osobnú asistenku vlastnej sesternici, ktorá bola dočasne odkázaná na invalidný vozík, preto dokáže precítiť bezmocnosť človeka, osobitne chorého.
Etela Jurasová, obchodníčka z Trebišova, chodieva medzi chorých po pracovnom čase.
Prichádza na oddelenie dlhodobo chorých a s plnou pokorou sa venuje ležiacim starým ľuďom, neraz aj opusteným.
„Mne život dal veľa dobrého, myslím, že treba to vrátiť a odovzdať aj ďalej,“ vyslovila skromne hĺbku myšlienky, s ktorou pravidelne navštevuje pacientov trebišovskej nemocnice.
FAKTY
V rámci centra Krajší deň v NsP Trebišov pôsobí aktuálne takmer 40 dobrovoľníkov.
Počet aktívnych dobrovoľníkov od Humenného po Banskú Štiavnicu je 66, odpracovali 693 dobrovoľníckych hodín, priemerne na jedného 10,5 hodiny.
Venovali sa 759 pacientom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín