MICHALOVCE. Tohtoročná zima sa veru niesla v znamení mrazu a snehových vločiek, a tak sme sa ani my, deti a učiteľky MŠ Školská 5 v Michalovciach, nevedeli dočkať jarného vánku a teplejších lúčov.
V triedach sme usilovne skúmali a hľadali súvislosti medzi ročnými obdobiami a podľa jednotlivých symbolov ich deti charakterizovali a rozpoznávali. V tom množstve aktivít, ako karneval, či Slávik v MŠ, sme si našli čas aj na oživovanie ľudových tradícií, ako je napr. Pochovanie basy.
Bola to ľudová hra parodizujúca skutočný pohreb, ktorej základným motívom je zákaz zábav počas nasledujúceho pôstu. Išlo o výrazné komické stvárnenie.
Deti to prežívali s vážnosťou a sebe vlastnou empatiou.
Vynášanie Moreny patrí na Slovensku k dôležitým tradíciám, spájaným s oslavami konca zimy a príchodu jari. S našimi deťmi sme nezabudli ani na túto tradíciu.
Spoločným úsilím sme si Morenu vyrobili, obliekli a vybrali sme sa celá MŠ, teda 127 detí s pani učiteľkami, k rieke Laborec. Tu sme jej naposledy zaspievali, zapálili ju a hodili do rieky. Bolo to hneď po 20. marci, teda po prvom jarnom dni.
Ľudové tradície ako kultúrne bohatstvo by nikdy nemali zaniknúť, a preto je pre deti prínosom, že sa už od útleho detstva dozvedajú niečo zo zvykov a tradícií našich predkov.
Už teraz sa tešíme na Veľkú noc a stavanie mája.
Autor: Eva Dančíková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín