TREBIŠOV. V ostatných týždňoch rozrušila spotrebiteľov mäsa na Slovensku správa o nekorektnej a nebezpečnej úprave mäsa z Brazílie.
Kontroly potvrdili, že sa dostalo aj k nám, preto sme si overovali systém kontroly kvality mäsa v regióne Dolného Zemplína.
Riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVPS) v Trebišove Stanislav Kovalík nám povedal, že dovoz, výroba i spracovanie mäsa a výrobkov z neho je pod neustálou kontrolou odborníkov.

Ani Zemplín neobišlo brazílske mäso
Na základe medializovaných informácií o vážnych podvodoch na produktoch živočíšneho pôvodu vyrobených v Brazílii bola Regionálnym veterinárnym a potravinovým správam na Slovensku nariadená cielená kontrola zameraná na uvádzanie na trh všetkých produktov živočíšneho pôvodu vyrobených v Brazílii.
Inšpektori RVPS v Trebišove pri kontrolách zistili predaj dvoch šarží mrazených hydinových pečení pôvodom z Brazílie.
Uvedené výrobky boli podľa zákona o potravinách pozastavené do ukončenia laboratórneho vyšetrenia.
„Laboratórnym vyšetrením boli začiatkom tohto týždňa u jednej vzorky dokázané senzorické zmeny a teda nevhodnosť na ľudský konzum. Predávajúcim uvádzajúcim do obehu nevyhovujúce výrobky bolo uložené opatrenie na ich neškodné odstránenie a uložená pokuta za uvádzanie do obehu nevyhovujúcich výrobkov,“ uzavrel čerstvý prípad riaditeľ RVPS v Trebišove.

Uskutočnili vyše tisíc kontrol potravín
„Odbor hygieny potravín a potravinového dozoru svojou pravidelnou činnosťou dohliada predovšetkým na to, aby sa na trh neumiestňovali potraviny, ktoré z hľadiska zdravotnej bezpečnosti predstavujú riziko pre zdravie ľudí a vyžadujú si okamžité stiahnutie z trhu. Táto činnosť sa opiera o systém rýchlej výmeny informácií o potravinách (RASFF), ktorým Štátna veterinárna a potravinárna správa (ŠVPS) SR v Bratislave elektronickou formou pokrýva celé územie SR a zároveň je napojená na ústredie Európskej komisie,“ konkretizoval Stanislav Kovalík úlohy, ktoré na základe platnej legislatívy zabezpečujú aj v regiónoch.
Odbor hygieny potravín a potravinového dozoru RVPS v Trebišove sa člení na dve oddelenia, oddelenie rastlinných a živočíšnych komodít.
„V minulom roku sme vykonali v našom regióne 1095 kontrol, z čoho bolo 144 kontrol s nedostatkami, ktoré sme riešili v správnom konaní uložením opatrení na odstránenie nedostatkov a uložením pokuty. Spolu sme uložili pokuty vo výške 37 230 eur,“ zhrnul riaditeľ RVPS v Trebišove.
Ako zdôraznil, prioritne sú úradné kontroly zamerané predovšetkým na bezpečnosť potravín. Odborníci kontrolujú aj zloženie výrobkov, prevádzkovú hygienu, dodržiavanie označovania či uvádzanie predpísaných informácií pre spotrebiteľa. Rovnako kontrolujú aj kvalitu predávaného ovocia a zeleniny.
Tento kontrolný orgán sa riadi ročným plánom kontrol. Po každej z nich je o tom vyhotovený tzv. hodnotiaci list, v ktorom hodnotia bodovaním jednotlivé oblasti kontroly a na základe kategorizácie následne určia frekvenciu nasledujúcej kontroly.
Prijímajú a šetria aj podnety od spotrebiteľov.
V uplynulom roku vykonali špecialisti veterinárno-hygienický dozor na dvoch bitúnkoch, 6 rozrábkach, 8 výrobniach predávajúcich vo svojich predajniach, 2 triediarňach vajec, u 8 producentov surového kravského mlieka, na 2 salašoch, u 3 producentov surového ovčieho mlieka, u 1 producenta surového kozieho mlieka, 3 producentov vajec, 2 zberných strediskách zveri a v jednom sklade živočíšnych produktov.
Dohromady prehliadli vlani 624 jatočných zvierat, z toho 128 kusov hovädzieho dobytka, 488 ošípaných a 8 oviec.
Za minulý rok teda celkom vykonali 338 veterinárnych kontrol.

Hygiena na prvom mieste
„K najčastejšie zisteným nedostatkom patrili najmä nedostatočná prevádzková hygiena priestorov, zariadení a personálu, výskyt plesne na stropoch a stenách, či poškodené dlažby vo výrobniach, výskyt korózií potrubí, zatečené steny, chýbajúca tečúca teplá voda na predajni. Ale i nedostatky v hygiene strojnotechnologických zariadení, nedodržanie podmienok skladovania surovín a potravín. Zistili sme spoločné uskladnenie surovín po uplynutí doby spotreby, resp. po dátume minimálnej trvanlivosti, s ostatnými surovinami. Naša kontrola potvrdila aj výskyt uhynutých škodcov či trusu hlodavcov, neoverenie zdravotnej bezpečnosti vyrábaných výrobkov, nedostatky v označení finálnych výrobkov, ba aj v označení potravín umiestnených na trh. A neušlo nám ani umiestnenie potravín na trh bez akéhokoľvek označenia, či chýbajúce označenie potravín umiestnených na trh v štátnom jazyku, neuvedená doplnková informácia o možnosti vplyvu na činnosť a pozornosť detí, neodlíšené označenie alergénov, nečitateľné informácie na obaloch v označení potravín a predaj potravín po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti, resp. dátumu spotreby,“ vymenoval Stanislav Kovalík nedostatky, s akými sa inšpektori stretli na niektorých prevádzkach v regióne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín