TIBAVA. Neodborným orezom jedinej chránenej moruše bielej na Slovensku, ktorá sa nachádza v obci Tibava v Sobranskom okrese, došlo k zničeniu jej celkového habitusu. Tvrdí tol strážca Správy Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat Ján Vataha.
Useknutie veľkých konárov tento strom s odhadovaným vekom 200 rokov podľa jeho slov nielen nenávratne poškodilo, ale je aj v rozpore so zákonom.
"Podľa zákona o ochrane prírody a krajiny je takéto orezanie poškodzovaním stromu. Na ošetrovanie chránených stromov je potrebný súhlas orgánu ochrany prírody," vysvetlil.
Chránená moruša sa nachádza pri kostole, kde došlo podľa Vatahu k dekapitácii viacerých stromov.
"V praxi sa tento pojem ujal na neselektívny orez celej koruny stromu vrátane kostrových konárov na kypte, pričom sa nerešpektuje architektúra a habitus stromu, jeho funkcia v krajine, jeho zdravotný stav ani jeho perspektíva na stanovišti," priblížil.
Ako ďalej uviedol, žiaden strom nemá šancu zahojiť niekoľko desiatok centimetrov veľké rezné rany skôr, než ho cez ne napadnú drevokazné huby.
"Strom navyše na takéto radikálne orezanie reaguje dvojnásobným pučaním zo spiacich pukov, ktorými si chce nahradiť stratenú listovú plochu potrebnú na výživu," povedal s tým, že vo väčšine prípadov znamená dekapitácia urýchlenie konca životnosti stromu.
"Miesta poranení po reze podliehajú intenzívnym a nezvratným rozkladným procesom. Oslabený a poškodený strom láka drevokazný hmyz a jeho vývojové štádiá, ktoré tieto procesy urýchľujú," dodal.
Pozemok patrí cirkvi
Pozemok, na ktorom sa moruša biela nachádza, je cirkevný.
Ako vysvetlil hovorca Arcibiskupského úradu v Košiciach Jaroslav Fabian, v tomto prípade došlo počas orezu jaseňa pri páde jeho odrezanej časti k náhodnému ulomeniu susedného konára moruše.
Ten presahoval na príjazdovú cestu, preto sa pristúpilo k jeho bezpečnostnému orezu.
"Správca farnosti pozval arboristu - odborníka na stromy, aby vypracoval odborný posudok, ako je potrebné chránený strom moruše ošetriť a zachovať aj naďalej jeho optimálny rast," doplnil.
Odbor starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu Sobrance uviedol, že v tejto súvislosti začal správne konanie o správnom delikte.
Právnickej osobe, ktorá sa priznala k tomuto skutku, hrozí podľa jeho slov pokuta do výšky 33.193,91 eura.
"Okresný úrad bude pri posudzovaní prihliadať na okolnosti spáchania správneho deliktu," uzavrel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín