MICHALOVCE. Začiatkom tohto roka vyhlásil regionálny týždenník MY Zemplínske noviny vyhodnotenie súťaže o Naj stredoškoláka Zemplína.
Uvedený titul získala Iveta Bálintová – žiačka Gymnázia Pavla Horova v Michalovciach.
Nejde o náhodný úspech – táto škola totiž dlhodobo zaznamenáva vynikajúce výsledky v rôznych projektoch a súťažiach jednak na celoslovenskej, jednak medzinárodnej úrovni.
Uvedená žiačka s projektom na tému Vojenské cintoríny na dolnom Zemplíne zvíťazila v celoštátnom kole stredoškolskej odbornej činnosti, získala tiež uznanie Ministerstva obrany Ruskej federácie a Ministerstva vnútra SR.
Gymnázium Pavla Horova v Michalovciach sa pritom v duchu svojich najlepších tradícií snaží nielen udržiavať vysokú kvalitu výchovno-vzdelávacieho procesu vo všetkých oblastiach, ale ju tiež neustále zvyšovať.
Úspešní aj za hranicami
Záujem o spoločenské vedy, cudzie jazyky a šport u žiakov GPH dokumentujú početné úspechy v krajskom, celoslovenskom i medzinárodnom meradle, a to v olympiádach, stredoškolskej odbornej činnosti a iných súťažiach, čím sa vyrovnávajú úspešným projektom a súťažiam v prírodných vedách a informatike.
V odbore histórie, filozofie, právnych vied a geografie sa žiaci GPH umiestnili na popredných miestach na krajskej aj celoslovenskej úrovni so svojimi prácami a projektmi na témy Verejný život v Michalovciach a okolí v období rokov 1927 až 1932 na stránkach Gazdovských novín, Arizácia v Michalovciach, Majetky a podnikateľské aktivity grófa Alexandra Sztárayho alebo Hrnčiarstvo v Michalovciach
Školský časopis vydávajú 22 rokov
Vyučujúci slovenského jazyka pomáhajú rozvíjať talent žiakov v oblasti umeleckého prednesu, viackrát sa tiež úspešne prezentovali v celoslovenskom kole Hviezdoslavovho Kubína.
Už 22 rokov žiaci vydávajú školský časopis KOCKY a každoročne sa úspešne zapájajú do celoslovenskej súťaže stredoškolských časopisov Štúrovo pero, kde KOCKY už viackrát ocenili Cenou TV Markíza. V rámci práce v mediálnom krúžku žiaci reprezentujú školu aj v súťaži mladých moderátorov Sárova Bystrica, pričom víťazi krajských a celoslovenských kôl dnes spolupracujú s rôznymi kultúrnymi organizáciami v meste.
Vyučovanie cudzích jazykov má v škole tiež dlhodobo vysokú úroveň. Ich podpora spočíva vo zvýšenom počte vyučovacích hodín cudzích jazykov vo všetkých triedach, vo vytvorení tried s jazykovým zameraním, ako aj v možnosti voľby konverzácie v cudzích jazykoch v 3.a vo 4. ročníku.
Obľúbený anglický jazyk
Anglický jazyk si volia prakticky všetci žiaci. Za posledné tri roky sa gymnazisti umiestnili na popredných miestach v obvodných, krajských i celoslovenských kolách Olympiády v ANJ.
Vysokú úroveň žiaci preukazujú jednak na prijímacích skúškach na zahraničné univerzity, jednak na medzinárodných vedomostných súťažiach, kde je výborná znalosť anglického jazyka nevyhnutná. Na kvalite aj atraktívnosti vyučovania ANJ sa dlhodobo podieľajú i zahraniční lektori – aktuálne americký lektor J. Cymbal.
Lektori zo zahraničia sú pritom prínosom pre rozvíjanie jazykovej fluencie a pri vysvetľovaní tradícií a zvykov krajiny, z ktorej pochádzajú.
Žiaci sa tiež radi zapájajú do recitačnej súťaže Shakespeares Memorial (4. miesto v celoslovenskom kole v školskom roku 2012/2013), tradične organizujú Halloween, vianočný program a v tomto školskom roku pridali i divadelné predstavenie v angličtine, napísané, režírované a prezentované gymnazistami.
V rámci európskeho projektu Scienta Pro Vita vyučujúci ANJ vytvorili aj veľa výučbového materiálu.
Ide im aj ruština
Čoraz častejšie sa v regióne strednej a západnej Európy vyžaduje i znalosť ruského jazyka. Dlhoročná tradícia aj záujem žiakov sa odrazili v úspechoch v Olympiáde v RUJ (za posledných desať rokov získali gymnazisti popredné miesta v celoslovenských kolách, traja žiaci – Várady, Pavlov a Suško – dokonca reprezentovali školu i krajinu na medzinárodnej olympiáde v Moskve).
Dobré meno školy šíria tiež recitátori a speváci v súťaži Ruské slovo (aktuálne sú víťazmi celoslovenského kola), ako aj na kultúrnych podujatiach Deň Európy v Košiciach či Ruská pieseň nad Dunajom.
Už tradičným sa stalo organizovanie Ruského dňa v MsKS pre žiakov michalovských stredných a základných škôl, pričom túto akciu v roku 2016 podporil svojou účasťou aj tajomník Veľvyslanectva RF na Slovensku – p. Kulikov.
Spolupráca s nemeckými lektormi
Veľkému záujmu zo strany žiakov sa teší i vyučovanie nemeckého jazyka – na slovenskom aj európskom pracovnom trhu je totiž čoraz viac zamestnávateľov, ktorí vyžadujú znalosť tohto jazyka. Nemecko má tiež s mnohými krajinami uzavreté dohody o výmene žiakov a študentov, prideľuje i množstvo štipendií na štúdium v Nemecku.
Kvôli posilneniu jazykových zručností realizuje gymnázium Nemecký jazykový týždeň v regionálnom prostredí a zabezpečuje pravidelnú spoluprácu s nemeckými lektormi.
Okrem toho sa žiaci každoročne zapájajú aj do projektu Schullbrücke Europa, ktorý je organizovaný v nemeckých mestách Weimar a Heidelberg (stretávajú sa tu stredoškoláci z krajín EÚ, poznávajú dejiny Európy a zamýšľajú sa nad jej budúcnosťou).
Od roku 2016 majú žiaci školy možnosť bezplatne získať Nemecký jazykový certifikát na úrovni DSD I (A2/B1) a DSD II (B2/C1) – ide o celosvetovo žiadanú skúšku, ktorá otvára cestu štúdiu na nemeckých vysokých školách (úroveň DSD II), vyžaduje sa pri európskom programe ERAZMUS v rámci vysokoškolského štúdia alebo pri prijímaní do zamestnania v nemeckých firmách.
Pozoruhodná je tiež bilancia úspešných držiteľov týchto certifikátov – 88 žiakov získalo certifikát na úrovni DSD II a od školského roka 2013/2014 bol certifikát na úrovni B1 udelený 68 žiakom a certifikát na úrovni A2 odovzdali 38 žiakom.
Chodia aj do Francúzska
Vyučovanie francúzskeho jazyka pokračuje bez prestávky už od vzniku školy. Po roku 1989, najmä však po vstupe SR do EÚ nadobudla motivácia žiakov pre výber FRJ ako druhého cudzieho jazyka konkrétne ciele – možnosť štúdia vo frankofónnych krajinách, stáže a štúdium na francúzskych univerzitách, účasť na medzinárodných školských projektoch či práca vo francúzskych firmách na Slovensku, ako aj v európskych štruktúrach v Bruseli, Štrasburgu a Ženeve.
Tieto možnosti využili mnohí žiaci i vďaka tomu, že vykonali skúšky na získanie medzinárodného certifikátu z francúzštiny DELF Scolaire od úrovne A1 po úroveň B2.
Škola ich organizuje od roku 2002, a to v spolupráci s Francúzskym inštitútom v Bratislave a Francúzskou alianciou v Košiciach, pričom uvedenú skúšku doteraz vykonalo viac ako 150 žiakov.
Vďaka vyučovaniu FRJ sa gymnázium zúčastnilo aj na medzinárodných projektoch LIMES, DOMUS a AQUA v európskom programe Comenius a na dvojstranných výmenách so školami vo Francúzsku.
Tieto aktivity ocenil i Košický samosprávny kraj, keď v roku 2015 podporil účasť 20 žiakov školy na výmennom pobyte v družobnom francúzskom regióne Oise.
Na neustálom zvyšovaní kvality vyučovania FRJ sa tiež podieľajú (od roku 2002) francúzski lektori.
Desať rokov majú aj športové triedy
Športové aktivity žiakov michalovského gymnázia sa datujú od prvých rokov existencie školy (realizované boli jednak na hodinách telesnej výchovy, jednak prostredníctvom Telovýchovného spolku – išlo o korčuľovanie, plávanie, jazdu na bicykli, turistiku, neskôr pribudlo „skautovanie“, sánkovanie, člnkovanie, lyžovanie, hádzaná, ľahká atletika, jazda na koni, šerm, ľadový hokej, tenis, futbal, basketbal či „odbíjaná“), gymnazisti sa tiež zapájali do rôznych športových podujatí a súťaží, kde obsadzovali popredné miesta.
K rozvoju atletiky prispela aj výstavba novej atletickej dráhy na školskom dvore, vybudované bolo i asfaltové hádzanárske ihrisko.
Pred desiatimi rokmi – v spolupráci s klubmi MFK Zemplín Michalovce a IUVENTA Michalovce – boli tiež zriadené športové triedy, a to z dôvodu zladenia vyučovania a tréningového procesu futbalistov a hádzanárok, pretože vzrástli nároky na teoretické vedomosti i športové výsledky v rámci stredných škôl.
Tým sa podarilo dosiahnuť kvalitné umiestnenia v školských športových súťažiach na regionálnej, celoslovenskej, ako aj medzinárodnej úrovni. Gymnazisti sa pravidelne zúčastňujú majstrovstiev Slovenska vo futbale, volejbale, futsale, v hádzanej, atletike či šachu, kde dosahujú pódiové umiestnenia.
Boli tiež účastníkmi svetových školských vzdelávacích hier v Grécku, Nemecku a Maďarsku, sú i vicemajstrami medzinárodného vedomostného olympijského kvízu.
Medzi najvýraznejšie športové úspechy možno zaradiť účasť na Majstrovstvách sveta stredných škôl v hádzanej dievčat (4. miesto – Grécko 2002, 8. miesto – Dánsko 2008, 11. miesto – Portugalsko 2010, 10. miesto – Turecko 2014 a 4. miesto – Francúzsko 2016), úspešní sú tiež jednotlivci, a to na úrovni majstrovstiev Európy a majstrovstiev sveta (D. Kincelová – judo, M. Stričík – kickbox).
V rámci SAŠŠ sa gymnázium pravidelne umiestňuje na popredných priečkach v hodnotení celoštátnych súťaží športových aktivít Škola roka.
Vytvárajú kvalitné podmienky
Je potešiteľné, že vedenie školy, učitelia i nadriadené orgány vytvárajú také podmienky, ktoré umožňujú usilovným, talentovaným gymnazistom nadobúdať nielen potrebné vedomosti a zručnosti (päť vzdelávacích modulov – všeobecné štúdium, rozšírené vyučovanie informatiky, telesnej a športovej výchovy, cudzích jazykov a prírodovedných predmetov s metódou CLIL), ale otvárajú im aj množstvo príležitostí zapájať sa do projektov a programov, kde môžu dozrievať v samostatné, ambiciózne a morálne zodpovedné osobnosti.
Autor: Rudolf Gadomský
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín