MICHALOVCE. Témou konferencie, ktorú vo štvrtok v Michalovciach organizuje občianske združenie (OZ) Annogallery z dôvodu ukončenia aktivít projektu Partnerstvo hlinou spečatené, je znižovanie bariér cezhraničnej spolupráce.
"Cieľom konferencie je zdieľanie výsledkov a výstupov projektu a šírenie dobrej praxe partnerskej spolupráce medzi aktérmi Prešovského a Košického kraja a Zakarpatskej oblasti," informovala riaditeľka OZ a koordinátorka projektu Katarína Smiková.
Sprievodným podujatím sú aj živé aktivity s umeleckým lektorom, konkrétne workshop sklenená mozaika.
Počas realizácie projektu boli podľa jej slov vytvorené nové partnerstvá v oblasti kultúrnej spolupráce, vzdelávania, služieb a vzájomnej informovanosti.
"Do partnerstva bol zapojený vyšší počet partnerov bez predchádzajúcich slovensko-ukrajinských skúseností, mimovládne organizácie, školy a miestne orgány verejného sektora a ústredné orgány. Partnerstvo bolo potvrdené uzatvorením, celkovo 13 zmlúv o spolupráci a bolo 'spečatené hlinou' v zmysle toho, že všetci zúčastnení sa podieľali na činnostiach projektu aktívne a tvorivo," priblížila Smiková.
Tvorivé podujatia
V rámci projektu sa konali rôzne tvorivé podujatia.
Celkovo sa uskutočnilo 54 rôznych iniciatív, medzi nimi okrem iného tvorivé keramické dielne pre deti a znevýhodnených občanov, otvorené tvorivé podujatia pre verejnosť či divadelné hosťovania.
"Cieľovou skupinou projektu boli deti, dospelí, široká i odborná verejnosť na oboch stranách pohraničného regiónu. Do realizácie aktivít boli zapojení mladí ľudia do 25 rokov a dobrovoľníci. Na organizovaných aktivitách sa zúčastnilo do 4000 ľudí," vysvetlila koordinátorka.
Po ukončení projektu v apríli 2017 bude OZ pokračovať vo svojich aktivitách v novozriadenom kontaktnom centre v Bežovciach v Sobranskom okrese.
"Vďaka stavebným úpravám objektu a vybaveniu ateliéru technickými zariadeniami na prácu s keramikou a sklom, ako vypaľovacie pece, valcovacia stolica, hrnčiarske kruhy, budú v centre organizované dielne, kurzy, workshopy, tvorivé pobyty pre umelcov zo Slovenska, ako aj Ukrajiny, výstavy a iné podujatia," uzavrela.
Projekt realizuje OZ od roku 2015 v spolupráci s partnermi zo Slovenska, Ukrajiny a Nórska v rámci programu Cezhraničná spolupráca, ktorého správcom je Úrad vlády SR. Financovaný je z prostriedkov Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu SR vo výške 229.410 eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín