TREBIŠOV. Mnohých Trebišovčanov v uplynulých dňoch zaskočil pohľad na hladinu rybníka v starobylom andrássyovskom parku.
Trebišovčania tam chodia naberať energiu v nádhernom prírodnom prostredí v blízkosti kaštieľa a historického mauzólea Andrássyovcov, kde je pochovaný gróf Július Andrássy .
Súčasťou tejto relaxačnej zóny je aj rybník. V uplynulých dňoch v ňom uhynuli stovky rýb.
Prečo ryby uhynuli?

Pátrali sme po príčinách úhynu najmä kapra rybničného i okrasného kapra koi.
Martina Mištaničová, referentka pre komunikáciu a styk s médiami z Mestského úradu (MsÚ) v Trebišove uviedla: „K úhynu rýb došlo z dôvodu zamrznutia potrubia prívodného kanála z Trnávky, dôsledkom čoho nebolo možné vymeniť vodu v rybníku a to spôsobilo nedostatočný prívod kyslíka pre ryby. Uhynuté ryby boli zneškodnené asanáciou. Ich odstránenie z rybníka uskutočnili členovia Miestnej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu v Trebišove v utorok 14. marca.“
Rieka Trnávka mala v prvých mesiacoch roka 2017 minimálnu hladinu, tá však bola pokrytá ľadom.
Nízka vodná hladina zohráva negatívnu úlohu
František Tomko, predseda Miestnej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu v Trebišove, povedal, že na úhyn rýb tentokrát vplývalo viacej faktorov.
„Naša organizácia sem nasadila ryby nie prvýkrát, už viac ako päť rokov sa o tento rybník staráme. Je nám veľmi ľúto, že k tejto situácii došlo, pretože uhynulo zhruba 200 kilogramov rýb. Pritom každú zimu je nejaký úhyn, ale nie v takomto rozsahu. Tejto zimy boli mimoriadne nepriaznivé podmienky. Predovšetkým boli celé týždne celodenné mrazy. Miestami bol ľad o hrúbke až pol metra. Aj keď sme ho pravidelne rozbíjali, rýchlo to znovu zamŕzalo. Okrem toho rybník je veľmi plytký, maximálna hladina vody je iba 130 centimetrov.“
Korčuľovanie vyrušovalo ryby
František Tomko vysvetlill, že na úhyn rýb vplývalo aj napadané lístie z okolitých stromov. Vzniká pritom hnilobný proces, ktorý rovnako negatívne vplýva na rybničnú populáciu.
K pohode pri takejto nízkej hladine vody podľa neho neprispieva ani korčuľovanie. Ryby sú tým neustále vyrušované a nemajú možnosť v pokoji prezimovať tak, ako to býva vo veľkých hlbokých rybníkoch, kde práve ryby tohto druhu zimujú hlboko na dne.
Opatrní boli rybári aj pri sekaní dier do ľadu, keďže museli brať ohľad na korčuliarov, aby eventuálne neprepadli pod ľad. Čiže diery urobili iba na miestach, kde korčuliari neboli ohrození.
Pripomenul, že výhľadovo budú uvažovať o tzv. zimoviskách pre ryby. Nedokážu vopred predvídať, aká tuhá bude zima, aby prípadne urobili predtým výlov rýb a premiestnili ich do bezpečia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín