TREBIŠOV. V uplynulých dňoch rozrušila verejnosť informácia o výskyte epidémie ochorenia osýpok v Rumunsku a neskôr aj v Maďarsku.
Odborníci zaraďujú osýpky medzi najzávažnejšie ochorenia detského veku. Patria do skupiny vzdušných nákaz.
Toto ochorenie sa totiž šíri vzduchom kontaminovanými výlučkami horných dýchacích ciest chorého (dychom, kašľom a kýchaním). Je sprevádzané vyrážkou na koži (exantémom).
Mimoriadne nákazlivé
„Sú také nákazlivé, že prakticky každé dieťa, ktoré nemá imunitu proti nim, pri kontakte s nakazeným, ochorie. Nákazlivosť je veľmi veľká a dosahuje takmer sto percent. Závažnosť osýpok spočíva najmä v komplikáciách, ako sú zápal priedušiek a pľúc, encefalitídy (zápal mozgu) a otitídy (zápal ucha), prípadne môže dôjsť aj k úmrtiu dieťaťa. Pred zavedením očkovania chorobnosť na osýpky na Slovensku dosahovala vysoké hodnoty. Podiel komplikácií sa pohyboval v rozmedzí 5-15 percent z celkového počtu hlásených prípadov. Priemerná úmrtnosť bola 0,7 na 100 000 obyvateľov,“ upozorňuje Lucia Demešová, zástupkyňa regionálnej hygieničky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RUVZ) v Trebišove.
Posledná kontrola bola vlani
Ďalej upozorňuje, že rozhodujúci význam v prevencii osýpok má očkovanie.
Pravidelné očkovanie detí proti osýpkam bolo na Slovensku zavedené v roku 1969, čo následne znamenalo postupný zvrat vo výskyte tohto ochorenia u nás.
Posledné ochorenie na osýpky sa v Slovenskej republike vyskytlo v auguste 1998.
Následne sa vyskytli už len ochorenia, ktoré boli zavlečené zo zahraničia, ale ktoré sa ďalej nešírili.
Zachytenie týchto ochorení, ich ohraničenie a zabránenie následného šírenia infekcie v populácii SR je dôkazom kvalitnej realizácie dohľadu nad osýpkami v SR.
Zaočkovanosť populácie každoročne v septembri kontrolujú RUVZ v SR.
Trojzložková vakcína
V súčasnosti sa očkovanie proti osýpkam vykonáva trojzložkovou vakcínou proti osýpkam, príušniciam (mumps) a ružienke (rubeole) v rámci pravidelného povinného očkovania podľa očkovacieho kalendára.
Prvá dávka vakcíny sa podáva v 15. až 18. mesiaci veku dieťaťa, druhá dávka v 11. roku života.
„V ostatných rokoch mieru zaočkovania populácie detí ovplyvňujú antivakcinačné aktivity a odmietanie očkovania. Na úrovni okresov a krajov je bezpečnou hranicou minimálne 95 % zaočkovanosť. Podľa poslednej kontroly očkovania v roku 2016 v okrese Trebišov je v kontrolovanom ročníku detí narodených v roku 2014 zaočkovaných 95,7%, v ročníku 2013 je zaočkovaných 97,1% detí a v ročníku 2012 je očkovanie vykonané u 97,3% detí. Úroveň zaočkovanosti je teda dobrá“, hodnotí momentálnu situáciu vo svojom regióne Demešová.
Zároveň podotýka, že v SR, ako aj v okrese Trebišov, sa neustále sleduje a hlási výskyt akýchkoľvek exantémových ochorení (s makulo-papulóznym exantémom) a s horúčkou a robí sa laboratórna diferenciálna diagnostika každého možného prípadu ochorenia osýpok.
Spolupráca s ambulantnými a ústavnými klinickými pracoviskami na úrovni okresu Trebišov je veľmi dobrá.
V rámci zabezpečenia čo najvyššej miery zaočkovanosti sa pre deti, u ktorých bolo omeškané očkovanie z rôznych dôvodov, schvaľujú individuálne očkovacie schémy za účelom ich „doočkovania“.
Vplývajú na zákonných zástupcov
"Rokujeme so zákonnými zástupcami, ktorí odmietajú očkovanie detí, ich doočkovanie a realizujú sa aj ďalšie preventívne aktivity. Regionálne úrady verejného zdravotníctva v SR každoročne spolupracujú na kampani Európsky imunizačný týždeň (EIW), ktorú vyhlasuje Svetová zdravotnícka organizácia a je zameraná na zdôraznenie významu očkovania. Práve minuloročná kampaň bola zameraná na opatrenia, ktoré je potrebné prijať v európskych krajinách, aby bola zabezpečená primeraná ochrana pred výskytom a šírením osýpok a rubeoly v európskom regióne,“ konštatuje Demešová.
V prípade podozrenia na výskyt osýpok by hygienici ihneď vykonali vyšetrenie v ohnisku nákazy a okamžite by sa zabezpečili protiepidemické opatrenia vrátane okamžitého monitorovania zaočkovanosti kontaktov a imunizácie neimúnnych proti osýpkam.
Fakty
Osýpky (morbilli), sú vírusové ochorenie, ktoré sa prejavuje malými vyrážkami po celom tele.
Vyrážky sa objavia najprv za ušami, potom na tvári, trupe, končatinách a na celom tele do štyroch dní.
Ochorenie začína nádchou, kašľom, zápalom spojiviek, svetloplachosťou a dieťa má uplakaný výraz tváre.
Teplota sa zvyšuje, na sliznici v ústnej dutine vznikajú tzv. Koplikové škvrny – žltobiele škvrnky s červeným okrajom.
Pôvodcom nákazy je vírus osýpok, ktorý je veľmi citlivý na vonkajšie vplyvy.
Inkubačný čas ochorenia (čas od vniknutia vírusu do tela po prejavenie sa prvých príznakov) je v priemere 10 dní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín