BRATISLAVA, VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Medzi hlavné hrozby na slovensko-ukrajinskej štátnej hranici aj naďalej patria aktivity zločineckých skupín zapojených do prevádzačstva osôb a pokusov o nelegálny prevoz tovaru, predovšetkým tabakových výrobkov.
Konštatuje to Správa o činnosti hlavného hraničného splnomocnenca Slovenskej republiky Ladislava Csémiho za rok 2016, ktorú v stredu vláda vzala na vedomie.
Nelegálne prelety
Aktuálnym problémom podľa dokumentu taktiež ostáva hľadanie vhodného spôsobu, ktorým by sa zabránilo využívaniu malých lietadiel na nelegálnu cezhraničnú trestnú činnosť.
Za účelom prijať adekvátne opatrenia na riešenie problematiky nelegálnych preletov cez slovensko-ukrajinskú štátnu hranicu, v súvislosti so zvýšeným počtom prípadov narušenia vzdušného priestoru na vonkajšej hranici Európskej únie malými leteckými zariadeniami a nízko letiacimi technickými zariadeniami (dronmi), ktoré boli využívané na pašovanie ľudí a tovaru, sa uskutočnilo vo februári 2016 rokovanie slovenskej a ukrajinskej strany.
„V súvislosti s uvedeným príslušné orgány Slovenskej republiky v hĺbke do 10 kilometrov od štátnej hranice zaviedli letové pásmo so zvláštnym režimom, s obmedzením priestoru pre civilné lety. Posilnené bolo rádiolokačné pole, predovšetkým v severnej časti Slovenskej republiky, a zároveň bola prehĺbená spolupráca s ukrajinskou stranou v danej veci, čo následne viedlo k poklesu nelegálnych preletov cez slovensko-ukrajinskú štátnu hranicu v priebehu roka 2016,“ konštatuje správa.

Spoločné hliadky
V roku 2015 bolo podľa správy vykonaných 164 spoločných hliadok na slovensko-ukrajinskej štátnej hranici a v roku 2016 ich bolo 168.
"Na základe uvedeného je možné hodnotiť stav implementácie Dohody medzi Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky a Správou štátnej hraničnej služby Ukrajiny o spoločných hliadkach na slovensko-ukrajinskej štátnej hranici, podpísanej 30. októbra 2013 v Bratislave, vysoko pozitívne," uvádza dokument.
Spoločné hliadky vykonávali slovenskí policajti aj s maďarskými kolegami, napríklad pri kontrole bezpečnosti vlakovej dopravy.
Bilaterálne zmluvy SR so susednými štátmi s výnimkou Rakúska zakotvili inštitút hraničných splnomocnencov.
Tí sú zodpovední za realizáciu medzinárodných zmlúv týkajúcich sa štátnych hraníc, riešenie incidentov, mimoriadnych udalostí a všetkých problémov týkajúcich sa štátnych hraníc. V SR túto funkciu zastáva Ladislav Csémi.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín