TREBIŠOV. Všetky veľké povodia riek na juhovýchode Košického kraja sú v Správe Bodrogu.
Okrem Tisy, Bodrogu, Latorice majú tamojší pracovníci v merku aj tok Ondavy s jej prítokmi v okresoch Svidník, Vranov nad Topľou a Trebišov, ďalej Topľu s prítokmi v okresoch Bardejov a Vranov, hraničnú rieku Roňavu v Trebišovskom okrese a Izru v Trebišovskom a Košickom okrese.
Sú to desiatky kilometrov tokov a dá sa povedať, že všade je iná situácia.
Komplikované boli najmä posledné dva dni, keď teplota stúpla nad nulu a topil sa nielen sneh, ale i ľad.
Hydrologická situácia na tokoch je práve ovplyvňovaná aj ľadovými úkazmi, ktoré znižujú prietokovú kapacitu korýt hlavne v zúžených profiloch riek.

Stúpa Bodrog aj Tisa
„Stúpajúcu tendenciu vodných hladín majú toky Bodrog a Tisa. Rovnako aj na kanálovej sieti postupne dosahujeme úrovne vnútorných vôd pre druhé stupne povodňovej aktivity. Ráno sme podali návrh na Okresný úrad v Michalovciach na vyhlásenie II. stupňa povodňovej aktivity na čerpacej stanici Kamenná Moľva v katastrálnom území Oborín-Kucany. Výrazný vzostup hladín vnútorných vôd sme zaznamenali aj na kanálovej sieti gravitujúcej k čerpacej stanici v Strede nad Bodrogom. Na tokoch Ondava a Roňava sme v pondelok zaznamenali mierny vzostup hladín, v utorok už však bola situácia stabilná,“ informovala v utorok podvečer riaditeľka Spravy Bodrogu v Trebišove Eva Kolesárová.
V utorok ráno pre stúpajúcu tendenciu hladiny podali návrh na vyhlásenie 2. stupňa povodňovej aktivity na rieke Latorica, ktorý vyhlasuje ministerstvo životného prostredia, pretože ide o hraničný tok.


Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín