SOBRANCE. Konzulka Janka Burianová po dobre odvedenej práci mení svoje pôsobisko. Na Ukrajinu prišla v neľahkých časoch a v neľahkých časoch svoju pozíciu aj opúšťa. Zanechala však za sebou nezmazateľnú stopu.
Podarilo sa jej posilniť priateľské kontakty medzi Slovenskom a Ukrajinou na pôde kultúry, politiky, ale i vedy. Sobrančanov potešila originálnym rozlúčkovým darčekom.
Dôstojná reprezentácia
Nielen v Sobranciach, ale aj na Zemplíne a celom Slovensku dôstojne reprezentovala svoj úrad.
V regióne sa od počiatku svojho účinkovania v septembri 2012 stala dôverne známou vďaka svojej angažovanosti.
Stála pri podpise množstva ukrajinsko-slovenských dohôd. Veľakrát zdôrazňovala, že Slovensko podporuje teritoriálnu celistvosť Ukrajiny a mierové riešenia.
Zároveň prízvukovala aktivity slovenskej pomoci Ukrajine súvisiace s aktuálnou krízou, od pomoci vojenskému personálu na Kryme, ktorý bol presídlený do iných oblastí Ukrajiny, vyslanie vojenských lekárov, či poskytnutie množstva zdravotníckeho materiálu a lekárskych prístrojov.
Zabezpečenie tiež lekárskej i rehabilitačnej pomoci pre zranených z „euromajdanu“ a ďalšej humanitárnej pomoci.
„Najviac si cením vzájomnú spoluprácu z jednej aj druhej strany. Teší ma, že spolupráca sa posilnila, pretože to je základ dobrej situácie na hranici.“ vysvetlila Janka Burianová.
Škola sa teší veľkému záujmu
Ďalšia pomoc susedovi je potrebná a nevyhnutná. Dodala, že Ukrajina môže mať istotu, že Slovensko je nezištná priateľská ruka.
Generálna konzulka Janka Burianová sa tiež angažovala v otázkach spojených s krajanskou problematikou v oblasti Užhorodu.
Pozornosť venovala činnosti slovenskej školy v Užhorode, jej postaveniu v školskom systéme mesta a regiónu.
Podčiarkla, že slovenská škola v Užhorode si udržiava vysoké renomé, o čom svedčí aj mimoriadny záujem o zápis žiakov na túto školu.
Dôležitým faktorom slovenskosti na tejto škole je činnosť piatich vyslaných učiteľov.
Podpora cestovného ruchu
Medzi množstvom projektov participovala aj na projekte „Inovatívne metódy vzdelávania na podporu partnerstiev“ medzi Slovenskom a Ukrajinou.
Cieľom je modernými inovatívnymi metódami vzdelávania študentov a učiteľov na školách a univerzitách prispieť k zakonzervovaniu súčasného stavu vybraných objektov, ktoré budú podporovať cez atraktívne zobrazenia na web stránkach cestovný ruch Slovenska a Ukrajiny.
Konferencia je zameraná aj na zariadenia virtuálnej a rozšírenej reality, ktoré budú podporovať prepojenie hmotného kultúrneho dedičstva s nehmotným.
Štefánik má bustu aj na Ukrajine
Pri svojej činnosti sa venovala aj podpore a šíreniu povedomia o významných Slovákoch. Svedčí o tom pamätná tabuľa M. R. Štefánika v Bereznom a tiež zriadenie sídla honorárneho konzulátu v tejto obci.
„Cítila som veľkú vnútornú hrdosť v momente, keď sme odhaľovali bustu Milana Rastislava Štefánika v Užhorode. Na to som bola veľmi hrdá a nesmierne šťastná,“ zaspomínala si Burianová na najkrajšiu situáciu počas svojho účinkovania na Ukrajine.
Svoje pôsobenie vo funkcii ukončila koncertom detského speváckeho zboru z Mukačeva, ktorý sa teší veľkej obľube doma i v zahraničí.
Odzneli piesne pripomínajúce nedávne vianočné sviatky v ukrajinskom jazyku, ale i svetovo známe skladby v nádhernom podaní zboru.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín