TREBIŠOV. Obyvatelia južnej časti Trebišova, ktorí bývajú na konci hlavnej ulice, ale aj ľudia z okolia sa už niekoľko mesiacov sťažujú na splodiny z neďalekého energetického zdroja na biomasu, ktorý pred časom postavili v blízkosti ich domov.
Najhoršia situácia bola najmä v letných mesiacoch, keď v horúcich dňoch potrebovali svoje domy a byty vetrať.
Situácia dospela tak ďaleko, že spísali petíciu, na ktorej figuruje vyše 200 podpisov obyvateľov z blízkeho okolia.
Jej originál i kópie odovzdali na Mestský úrad v Trebišove (MsÚ), okresnému úradu (OÚ), aj samotnému znečisťovateľovi ovzdušia Trebišovskej energetickej, s. r. o.
Žiadajú urýchlene problém riešiť
Mestský úrad zvolal na stredu rokovanie medzi petičným výborom, zástupcom energetickej spoločnosti a zástupcom oddelenia starostlivosti o životné prostredie OÚ v Trebišove.
Obyvatelia lokality, kde je vybudovaná kotolňa, teda Centrálny energetický zdroj Trebišov, pomenovali problémy a ťažkosti, ktoré ich trápia. Je to dym, hluk, zápach a úletové čiastočky spaľovanej slamy.
Žiadajú problém čím skôr riešiť.
Centrálny objekt tepelného zdroja pozostáva z jednopodlažnej oceľovej haly vlastnej kotolne, v ktorej sú osadené dva kotly na spaľovanie biomasy.
V priestoroch kotolne je umiestnený jeden kotol o výkone 4 MW na spaľovanie slamy a jeden kotol tých istých parametrov na spaľovanie drevnej štiepky.
Sú to moderné kotly vybavené komplexne automatikou riadenia a kontroly prevádzky.
Aj napriek tomu dochádza k znečisteniu ovzdušia v okolí.
Výška komínov je 20 metrov nad zemou. Podľa slov zástupcu spoločnosti Trebišovská energetická, s. r. o., problém nastal vo filtrácii komína určeného na spaľovanie slamy.
Pomôže vyšší komín?
„Výsledkom rokovania bol návrh riešenia zo strany prevádzkovateľa a to opatrenie, ktorým má byť zvýšenie komína na kotolni. Vedenie spoločnosti deklarovalo spoluprácu s petičným výborom. Zo strany občanov boli navrhnuté alternatívy striedania kotlov na vykurovanie, keďže podľa vysvetlenia riaditeľa Trebišovskej energetickej, s. r. o., Ivana Ďuďáka k uvádzaným problémom dochádzalo pri činnosti kotlovej jednotky na spaľovanie slamy,“ uviedla Martina Mištaničová, referentka pre komunikáciu MsÚ v Trebišove.
Petíciu riešia
Vedúci odboru starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu Trebišov Stanislav Bogdányi potvrdil doručenie petície.
"Po jej prijatí úrad požiadal Slovenskú inšpekciu životného prostredia o súčinnosť pri vybavovaní petície a vykonanie kontroly prevádzky uvedenej spoločnosti vrátane premerania vypúšťaných splodín. Časť petície ohľadom nadmerného hluku bola postúpená na samostatné vybavenie Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva Trebišov," vysvetlil Bogdányi.
"Samotný stredný zdroj znečistenia ovzdušia úrad posudzoval a vydával súhlasy k umiesteniu, povoleniu a užívaniu stavby CEZ Trebišov, pričom okrem náležitostí, ktoré si vyžaduje zákon si úrad od investora vyžiadal aj odborné posudky k uvedenému zdroju znečisťovania ovzdušia a to v štádiu procesu umiestnenia stavby, povolenia skúšobnej prevádzky a v štádiu uvedenia do trvalej prevádzky, ktorých súčasťou bola aj rozptylová štúdia. Samotnú technológiu posudzovala aj Slovenská inšpekcia životného prostredia," dodal.
"Na základe toho môžeme povedať, že technológia spĺňa požiadavku najlepšie dostupných technológií z hľadiska ochrany ovzdušia a príslušné právne predpisy a normy. Obdobie, na ktoré poukazuje petícia, spadá do doby, kedy mala Trebišovská energetická, s. r. o., povolenú skúšobnú prevádzku. V období skúšobnej prevádzky môže dôjsť k prekročeniu zákonom určených emisných limitov znečisťovania ovzdušia. Samotná skúšobná prevádzka prebiehala od 1.1.2016 do vydania právoplatného kolaudačného rozhodnutia mestom Trebišov," uviedol Bogdányi.
Stanovisko k petícii úrad vydá až po získaní záverov z vykonanej kontroly spojenej s meraním limitných hodnôt znečisťujúcich látok pracovníkmi Slovenskej inšpekcie, Inšpektorát ŽP Košice.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín