TREBIŠOV. Nedávno vyšla v náklade 500 kusov kniha Výtvarné umenie ako súčasť sídelnej architektúry mesta Trebišova.
Vydalo ju Združenie pre rozvoj južného Zemplína. Autorom textu je Stanislav Štefan, fotografoval Jozef Danko, aj autor textu.
Kniha je obohatená množstvom fotografií zo súčasnosti, ale dnes už aj historickými dobovými fotografiami umeleckých diel rôzneho charakteru.
Autor jednoducho zmapoval výtvarné umenie v meste, popri ktorom sa ľudia denne pohybujú a pritom si neuvedomujú jeho význam, myšlienku, poslanie, ba ani len nepoznajú autora diela.
Osemnásť sôch, fresiek, mozaík, plastik, reliéfov oživuje každodenný kolobeh života v zemplínskom meste.
Nové výtvarné diela nepribúdajú
„Považoval som za potrebné podchytiť ich aj knižne, lebo doba sa mení, niektoré diela sa dokonca stratili, iné premiestnili.Výtvarné diela sa kedysi, najmä v rokoch 1965, až 1990, umiestňovali predovšetkým na stavbách, ktoré slúžili verejnosti. Sú to diela mnohých renomovaných slovenských umelcov – Františka Gibalu, Mikuláša Klimčáka, Valéra Vavra, Ladislava Šichmana, Jána Serbina, Františka Patočku a ďalších," uviedol Stanislav Štefan.
V súčasnosti nové výtvarné diela nielenže nevznikajú, ale niektoré zmizli z verejných priestranstiev, padli za obeť novým stavebným úpravám.
Takto, nevedno kam, sa stratila pri prestavbe námestia medzi mestským úradom a hotelom Zemplín efektná fontána, za ktorou je mnohým domácim, najmä pamätníkom, veľmi ľúto.
Ďalší sochársky monument po likvidácii pôvodnej stavby sa našiel v skladoch istej súkromnej firmy. Ale dnes už opäť slúži svojmu poslaniu.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín