TREBIŠOV. Takmer celý druhý polrok 2016 mali hygienici i lekári plné ruky práce s epidémiou vírusovej hepatitídy typu A v okrese Trebišov.
Choroba tzv. špinavých rúk prepukla najmä v severnejšej časti okresu v dedinách aj v meste Sečovce a v časti Trebišova.
Výsledky, ktoré však lekári zaznamenali v mesiaci december, potvrdzujú klesajúci trend ochorení.
Opakovane bol zaznamenávaný výskyt najmä v rodinách s nižších hygienickým štandardom bývania.
Faktor prenosu sa potvrdil ako prenos kontaminovanými rukami a otázna bola aj osobná hygiena.
Zdá sa teda, že opatrenia, ktoré Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RUVZ) v Trebišove opakovane a operatívne prijímal,splnili svoj účel.

Ochoreli už len deti
"V priebehu decembra bolo zistených už iba 10 nových ochorení. V porovnaní s novembrom došlo k výraznému poklesu počtu prípadov až o 21 ochorení, čo hodnotíme pozitívne. Z hľadiska výskytu ide o lokálne rodinné epidémie a potvrdilo sa, že choroba sa vyskytovala v prostredí nízkeho hygienického štandardu, kde došlo k šíreniu v 100 percentách všetkých prípadov. V decembri sa nakazili len deti vo veku od 1 do 14 rokov,“ uviedla riaditeľka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Trebišove Terézia Konevičová.
Momentálne sú choré štyri deti v Nižnom Žipove a šesť v obci Egreš.
RÚVZ za účelom zamedzenia vzniku a šírenia hepatitídy už v lete minulého roku a potom priebežne aj v ďalších týždňoch nariadil opatrenia individuálne pre chorých jednotlivcov, ale aj viacero plošných protiepidemických opatrení, ktoré síce zasiahli značnú časť obyvateľstva niektorých obcí a miest, ale dosiahol tým obmedzenie šírenia tejto choroby.
Dnes sú už zrušené zákazy hromadných podujatí, zákazy predaja nebalených pekárenských výrobkov a tiež aj nariadenie lekárskeho dohľadu a aktívnej imunizácie u detí od 1 do 15 rokov.

Zamestnávatelia nesmú poľaviť
Vzhľadom k tomu, že choroba má inkubačnú dobu až 50 dní, v platnosti zostáva najmä zákaz hromadných podujatí v niektorých školských zariadeniach s výskytom ochorení.
Na individuálnej úrovni je osobám v priamom kontakte s chorými nariadený stále platný lekársky dohľad, aktívna imunizácia, dezinfekcia prostredia a zvýšená osobná hygiena. N
a pracoviskách, v školách s výskytom choroby nariadili plošnú dezinfekciu.
Zamestnávatelia dostali nariadenia, aby nepoľavili v opatreniach voči zamestnancom, ktorí manipulujú s potravinami. Všetkým zariadeniam a inštitúciám, ktoré sú určené pre širokú verejnosť najmä v obciach výskytu ochorení, hygienici odporúčajú až do odvolania vykonávať zvýšenú frekvenciu dezinfekcie v označených priestoroch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín